Nehoda letadla Asiana Airlines

09.07.2013
« zpět
ilustrační foto
ilustrační foto

Dne 6. července 2013 havarovalo na letišti v San Francisku letadlo typu Boeing 777, které mělo na palubě  307 lidí.

Za havárií letadla podle nejnovějších zpráv stojí selhání lidského faktoru. Američtí vyšetřovatelé tvrdí, že piloti letěli při přistávání letadla příliš nízko a příliš pomalu. Když je varovala kontrolní věž, už bylo bohužel, na přidávání pozdě.

Letadlo, které mělo na palubě 291 cestujících a 16 členů posádky, přistávalo na letišti na svojí pravidelné lince OZ214 ze Soulu. Nehoda si vyžádala dvě oběti, kterými jsou 16-ti leté studentky z Číny, které seděly v zadní části letadla. Spekuluje se o tom, že jedna z nich nezemřela na následky nehody samotného letadla, ale prý ji mohlo usmrtit auto záchranářů směřující ke zraněným. Kde je pravda, má ukázat až pitva.

Jihokorejská letecká společnost Asiana Airlines připustila, že pilot, který během osudné nehody stroj řídil byl nováčkem v řízení Boeingu 777, s tímto strojem absolvoval pouze 43 leteckých hodin. Vedle sebe však měl zkušeného instruktora, který letěl jako vedlejší pilot. Celkově měl 46-letý pilot nalétaných více než 9000 letových hodin.

Společnost Asiana odmítla názory, že za nehodou je technická porucha letadla nebo že by šlo o teroristický útok. Posádka ani záznamové přístroje neudávaly žádnou chybu, piloti se rychlost snažili zvýšit ve chvíli kdy už bylo příliš pozdě a letadlo zadní částí prudce narazilo do země, přičemž se mu měla odtrhnot ocasní část a následně stroj pohltily plameny.

Dá se mluvit o zázraku, protože tuto nehodu přežila většina cestujících. 15 lidí zůstává ještě v kritickém stavu v nemocnicích, minimálně dva z nich jsou ochrnutí. Více než třetina cestujících nemusela být ani hospitalizována.

Podle agentury Reuters se jedná o první nehodu Boeingu 777 v dějinách, při které by někdo zahynul. Letecká společnost Asiana Airlines, která je druhou největší leteckou společností v Jižní Koreji ve svojí historii dvě smrtelné nehody eviduje.


Podobné články


1998-2016 © Letenky.com, všechna práva vyhrazena.

IATA accredited agent