Pátrací týmy stále hledají malajsijské letadlo

12.03.2014
« zpět
ilustrační foto
ilustrační foto

Již pátý den nikdo netuší, co se stalo s malajsijským Boeingem 777-200ER, který letěl na lince Kuala Lumpur - Peking. Letadlo zmizelo z radarů nad mořem mezi Malajsií a Vietnamem.

Podle prohlášení malajsijské armády pátrací týmy z devíti zemí hledají ve všech možných oblastech, do kterých se mohlo letadlo dostat a odmítla všechny spekulace o poslední zaznamenané poloze stroje. Pokud se informace řádně neprověří, tak se nemohou vyvozovat žádné závěry.

Na palubě letadla bylo 239 lidí ze 14 zemí,  většinou se jednalo o obyvatele Číny a Tchaj-wanu. Letadlo se podle úřadů před svým zmizením hodinu po vzlétnutí vychýlilo ze své letové trasy.

Podle malajsijských vyšetřovatelů zatím zjištěné informace naznačují, že se letadlo mohlo otáčet zpátky směrem ke Kuala Lumpuru. Letadlo řídil zkušený 53letý pilot, který pro aerolinky pracoval 33 let a měl nalétáno více než 18 tisíc letových hodin. Pilot kontrolní věži žádné problémy ani změny během letu nehlásil i počasí bylo pro let ideální. Letadlo přestalo vysílat signál, když nabralo standardní výšku a letělo normální rychlostí.

Vynořují se dohady o tom, že zařízení, které vysílá signál i jeho zálohu někdo odpojil anebo přestalo pracovat v důsledku výpadku proudu. Data naznačují, že naposledy se mohl letoun nacházet nad ostrůvkem Pulau Perak v Malackém průlivu, což je stovky kilometrů od stanovené trasy letu. Letadlo mohlo od té chvíle urazit ještě další stovky kilometrů – v nádržích mělo palivo na dalších sedm hodin.

Jelikož není jasné, kde přesně došlo k nehodě letadla, tak  pátrací týmy rozšiřují oblast pátrání. Již nehledají jen v Thajském zálivu, kde bylo letadlo naposledy zaznamenáno, vydávají se hledat i na západ od Malajského poloostrova a severně do Andamanského moře v Indickém oceánu a prohledávali i malajsijskou pevninu. Experti se shodují na tom, že se stroj nakonec najde.

Do pátrací akce se již  kromě Malajsie zapojilo Thajsko, Singapur, Indonésie, Vietnam, Austrálie, Spojené státy, Japonsko a Čína.  Malajsie požádala o pomoc i Indii. Naděje na záchranu cestujících se však od soboty výrazně snižuje.1998-2016 © Letenky.com, všechna práva vyhrazena.

IATA accredited agent