Konec některých letišť ve Španělsku

05.06.2012
« zpět
ilustrační foto
ilustrační foto

Evropská finanční krize prý stojí za koncem některých španělských letišť. Většina z nich je ve vlastnictví státu.

Ve Španělsku se v současné době nachází 47 státních a dvě soukromá letiště. I Vám se zdá toto číslo vysoké? Díky jejich neefektivnosti jich bude asi 30 zrušeno. Stát na některých letištích vynakládal peníze zajímavým způsobem. Např. dvacet z těchto letišť ročně přepraví méně než 100 000 cestujících. Aby bylo letiště ziskové musí ročně přepravit cca 500 000 pasažérů. 

Letiště na své cestující myslí, poskytují totiž veškeré potřebné služby, které běžný cestující očekává na letišti. Dá se říci, že každého turistu na těchto letištích vláda finančně podpořila až několika stovkami eur.

Např. letiště Badajos u  portugalských hranic přijalo komerční let naposledy v lednu. Letiště ve městě Huesca (brána do Pyrenejí) přijalo v roce 2011 pouze 2781 cestujících, každého turistu vláda dotovala částkou cca 1600€. Na tomto letišti je zaměstnaná řada státních zaměstnanců, jsou zde otevřené restaurace a letiště je v provozu celoročně, přestože sem turisté létají pouze v zimních měsících.

Ani soukromá letiště na tom nejsou nejlépe. Letiště Ciudad Real chtělo konkurovat hlavnímu letišti v Madridu, ale bylo nuceno zrušit pravidelné lety z důvodu minimálního počtu cestujících. V Castellone zase v loňském roce vybudovali letiště, na kterém nepřistálo ani jedno letadlo. Zdá se Vám to absurdní?

Velkých španělských letišť se naštěstí žádné změny netýkají, letiště Barajas Internationl Airport v Madridu a letiště Barcelona Internationl Aiport (El Prat) fungují beze změn. I letiště v Gironě, na které létá společnost Ryanair,  je v provozu.1998-2016 © Letenky.com, všechna práva vyhrazena.

IATA accredited agent