Letadlem s malým dítětem

15.05.2012
« zpět
ilustrační foto
ilustrační foto

Blíží se letní sezóna a i rodiny s malými dětmi cestují na dovolenou letadlem. Máme pro Vás několik rad jak cestu s malým dítětem nejlépe zvládnout.

Každé dítě do 2 let se v letecké terminologii nazývá infant. Takové dítě neplatí za letenku, platí pouze část letištních tax.

Infant nemá nárok na místo v letadle, nemůže sedět samo na sedadle, sedí na kolenou rodiče. Rodič si dítě připoutá svým bezpečnostním pásem, a pokud potřebuje tak mu letuška dá ještě jeden přídavný pás „baby belts“, aby se sním oba připoutali. Pokud cestujete s malým dítětem na delší vzdálenosti, tak na palubě letadla jsou umístěny dětské koše, jakési mini postýlky zvané baby bassinet.  Dětské koše jsou ale vhodné pro menší děti do jednoho roku a  v letadle jich bývá omezený počet, proto je dobré, si je co nejdříve rezervovat, jejich použití bývá zdarma.

Během letu můžete dítě přebalit na WC, kde se dá sklopit přebalovací pult. Musíte jen počítat se stísněným prostorem.

Během letu musíte dítě i vhodně obléct. V letadle je klimatizace a tak je dobré mít i nějakou slabou čepičku.  Je vhodné si vzít i deku na přikrytí. Myslete i na náhradní oblečení.

Dítě do 2 let nemá nárok na zavazadlo do podpalubí, ale má nárok na bezplatnou přepravu kočárku, který buď odevzdáte na check-inu nebo ho můžete odevzdat až při vstupu do letadla. Zaměstnanci ho uloží do podpalubí, a když přistanete vyzvednete si ho před letadlem nebo se zavazadly, to záleží na konkrétním přepravci.

Musíte si dát také pozor na to, co zabalíte pro dítě do příručního zavazadla, které si berete na plaubu. I kojenecká strava totiž podléhá bezpečnostním opatřením. Je dobré zabalit vodu, tekutou stravu nebo jiné nápoje do lahviček, které mají maximální objem 100 ml.  Celkem můžete mít  max. 1 litr. Může se Vám stát, že Vám povolí vzít si i větší láhev na palubu, jindy Vám ji vyhodí. Vše závisí na rozhodnutí konkrétního pracovníka letištní kontroly. Někdy po Vás i můžou chít, abyste nápoje před nimi ochutnali.

Během startu a přistávání letadla se doporučuje, aby dítě něco pilo, tím se předejde zalehnutí v uších.

Nezapomeňte vzít na palubu i nějakou hračku nebo jiné drobnosti, které budete potřebovat během letu. Pokud si je zabalíte do kufru určeného do podpalubí, tak se k nim během letu nedostanete.

To je jen několik rad a doporučení, jak co nejlépe zvládnout cestování letadlem s malým dítětem. Situaci může zkomplikovat např. zpoždění letu, v tom případě  se musíte obrnit velkou dávkou trpělivosti.1998-2016 © Letenky.com, všechna práva vyhrazena.

IATA accredited agent