Emiráty ruší víza pro ČR a další státy EU

06.03.2014
« zpět
SAE1271.jpg

České velvyslanectví ve Spojených arabských emirátech ve středu oznámilo, že Češi nebudou s od 22. března 2014 potřebovat víza do země. Pro české občany, kteří cestující na dovolenou do Emirátů to bude představovat i značnou finanční úsporu.

Ministerstvo zahraničních věcí SAE ve středu oficiálně zveřejnilo informaci, že od 22. března bude zrušena vízová povinnost držitelům běžných cestovních pasů ze 13 evropských zemí, včetně České republiky. K zemím pro které bude zrušena vízová povinnost (nevztahuje se na držitele služebních ani diplomatických pasů) patří: Slovensko, Polsko, Slovinsko, Litva, Maďarsko, Lotyšsko, Estonsko, Malta, Kypr, Chorvatsko, Rumunsko a Bulharsko.

Rozhodnutí ze strany SAE padlo poté, co Evropský parlament v únoru schválil návrh zrušení víz pro občany SAE do schengenského prostoru EU. Mluvčí české diplomacie Johana Grohová uvedla, že rozhodnutí evropských poslanců ale musí ještě potvrdit Evropská komise a členské státy.

Po příletu na některé letiště v Emirátech (Dubai, Abu Dhabi, Al Maktoum) budou cestující dostávat jen razítko do cestovního pasu.

Tato informace nahrává do karet i cestovním kancelářím, které si od zrušení vízové povinnosti slibují větší zájem o cesty do SAE. Zrušení poplatku za víza výrazně zatraktivní zájezdy, protože dosud za víza každý klient, včetně dětí, platil 1 690  Kč.

Letecká společnost SmartWings již oznámila navýšení počtu letů do Dubaje ze dvou na tři týdně. I letecká společnost Emirates změnu uvítala a slibuje si větší poptávku po letech do Dubaje.

Cestování  bez víz umožní cestovním kancelářím nabízet i last minute zájezdy do SAE, což bylo při vízové povinnosti obtížné právě vzhledem na dobu potřebnou k vyřízení víz.

Ročně vycestuje do SAE asi 50 000 českých turistů, pro které se nyní cestování značně zjednoduší.1998-2016 © Letenky.com, všechna práva vyhrazena.

IATA accredited agent