Skupinová rezervace letenek - kdy se vyplatí a jak na ni?

11.11.2014
« zpět
DSCF30221.jpg

Pokud potřebujete koupit letenky pro 10 a více osob, je potřeba požádat o vypracování skupinové rezervace letenky. V následujícím článku vám poradíme, jak na to.

 

 

10 CESTUJÍCÍCH JE UŽ SKUPINA

Pod pojmem skupinová letenka se rozumí letenka pro skupinu 10 a více lidí.

Pokud je vás tedy více než 10 cestujících, musíte letět oficiálně jako skupina.

 

V JAKÉM ČASOVÉM PŘEDSTIHU REZERVOVAT SKUPINOVOU LETENKU?

 

Mám zájem o skupinovou rezervaci
 

 

Skupinový let si naplánujte v dostatečném předstihu.  Pokud budete chtít letět jako skupina například už za dva týdny, je velká pravděpodobnost, že pro vás nezbude dostatečný počet míst (a pokud ano, cena bude velmi vysoká).

 

 

 

POSTUP VYŽÁDÁNÍ SKUPINOVÉ REZERVACE

 

 1. Zašlete nám žádost o skupinový let.
   

 2. Na základě všech námi vyžádaných informací kontaktujeme leteckou společnost.
   

 3. Letecká společnost nám zašle kalkulaci pro váš konkrétní let a počet lidí. Zaslání této nabídky trvá o něco déle než zaslání nabídky pro jednotlivce. Obvykle ji však zpracovanou klientovi zasíláme do jednoho pracovního dne.
   

 

VÝHODY SKUPINOVÉ LETENKY:

 • Není nutná okamžitá úhrada plné sumy letenek
   

Při skupinách se ve velké většině vyžaduje takzvaný depozit, tedy zálohová platba ve výšce 10 - 50 % z celkové ceny letenky. Podmínky a termíny plateb se vždy dohodnou po potvrzení skupiny u letecké společnosti.

Pozor, pokud kupujete nízkonákladovou skupinovou letenku (např. od Ryanair), v tom případě je nutné uhradit celkovou cenu předem.

 

 • Nezadáváte konkrétní jména cestujících
   

Standardně si rezervaci letenky děláte přesně na jméno cestujících, kteří poletí. U skupinové rezervace se však v prvním kroku rezervuje jen konkrétní počet míst, jména se mohou doplnit později. Obvykle se nahlasují dva měsíce před odletem, pokud letecká společnost neurčí jinak.

 

 • Změny jmen cestujících
   

Výhodou skupinových rezervací je, že před vystavením letenek je možné dělat změny ve jménech cestujících bezplatně. U klasických rezervací tato možnost nebývá. Letenky vždy rezervujete na konkrétní jméno a změna jména nebývá povolena.

 

Ještě před vystavením skupinové letenky je možné změnit jméno pasažéra za jiného. Skupinové letenky se vystavují nejpozději 14 dní před odletem, doporučujeme však i větší časovou rezervu. 

 

U většiny leteckých společností, a také u Ryanairu je možnost změny jména na skupinové letence i po vystavení, avšak tato už bývá zpoplatněna!

 

 • Skupina může sedět u sebe
   

Máte možnost zvolit si sezení pro celou skupinu společně, ať už předem přes web-checkin nebo na letišti.

 

 

NEVÝHODA SKUPINOVÉ LETENKY

 

 

 • Vyšší cena pro jednotlivce
   

Cena v rámci skupinové letenky v průměru na osobu je o něco vyšší než u  letenky jen pro jednotlivce.

 

Je to způsobené tím, že každý let je rozdělen do několika cenových tarífů v rámci kapacity letadla. Pokud se tedy vyprodá najednou pro vás jako skupinu například 30 míst, tato cena je určena průměrem daných tarífů.

 

Pokud zakoupíte letenku jen pro jednu osobu, bude mít cenu nižší, jelikož levnější tarif je ještě dostupný.

 

 

 

NETAJTE, ŽE JSTE SKUPINA

 

Nedoporučujeme letenky rezervovat jako skrytou skupinu. Například cestuje vás 15 osob a vy si rozdělíte rezervaci na dvakrát, na 9 a 6 lidí.

 

 • Může se totiž stát, že letecká společnost zruší část letu a navrhne první části jiné náhradní spojení než té druhé, protože nemá místo v náhradním spoji pro všechny a neví, že cestujete společně.

 • Také se může stát, že skrytou skupinu odhalí letecká společnost ještě během rezervace a má právo takovou rezervaci zrušit.

 

 

NENÍ SKUPINA JAKO SKUPINA

 

Každá skupina má svoje specifika, a proto vždy řešíme konkrétní požadavky skupinových letů ke spokojenosti klientů, ať už jde o uvedené změny jména, případně vyžádání speciálních zavazadel, jídla či jiných služeb.

 

 

DOPLŇKOVÉ SLUŽBY

 

I ke skupinovému letu vám dokážeme zabezpečit pojištění storna letenky, případně komplexní cestovní pojištění. Více si o jednotlivých typech pojištění přečtěte na této stránce.

 

Na požádání vám můžeme vypracovat nabídku ubytování přesně podle vašich kritérií. Můžete o ni požádat přímo při zadávání specifikací pro letenku nebo i dodatečně.

 

Umíme vám zabezpečit parkování na vybraných odletových letištích. Více se dozvíte v našem starším článku o parkování u letišť.

 

 

Pokud tedy poletíte jako skupina, kontaktujte naše zákaznické centrum, rádi vám s rezervací pomůžeme. Pokud byste měli s letenkou či samotným letem nějaký problém (zpoždění, storno), využijte našeho portálu.

 

Akční letenky

 

 

 

 

 

 1998-2016 © Letenky.com, všechna práva vyhrazena.

IATA accredited agent