Mírnější bezpečnostní kontroly na ruských letištích

27.04.2012
« zpět
ilustarční foto
ilustarční foto

Od 5. května 2012 by mělo dojít ke změně podmínek bezpečnostních kontrol na ruských letištích a mělo by se tak zjednodušit cestování letadlem.

Podle nových předpisů už prý nebude nutné se vyzouvat do ponožek a sundavat si opasky. Od podzimu by mělo být dovoleno vzít si na palubu letadla více tekutin než jen jeden decilitr v jedné lahvičce (maxmální celkový objem všech lahviček 1 l). Alkohol bude i nadále zakázáno brát na palubu, můžete ho přepravovat pouze v podpalubí.

Zmírnění bezpečnostních kontrol předcházel experiment na jednom moskevském letišti, z kterého vyplývá, že mírnějšími kontrolami se ušetří asi čtvrtina času, který jinak cestující tráví v dlouhých frontách. Nemělo by však dojít ke snížení bezpečnosti.

V USA se například děti do 12 let vyzouvat nemusí.

I u mírnějších kontrol však budou platit určitá omezení - u obuvi nesmí být podrážka silnější než 1 cm, případně podpatek nesmí být vyšší než 2,5 cm, tloušťka opasku by neměla být větší než 0,5 cm.

Nové předpisy by měly platit jen na větších letištích, které by měly mít lepší bezpečnostní zařízení. Také je možné, že některé letecké společnosti budou vyžadovat i nadále přísnější kontrolu a to hlavně u letů do zemí, v kterých platí přísnější opatření.

Přísnější bezpečnostní kontroly začaly platit po teroristickém útoku 11. září 2001, další útoky byly v Rusku v roce 2004 a v roce 2011 se odpálil v příletové hale domodedovského letiště atentátník.

Již delší dobu se hovoří o tom, že by mohl být zrušen i zákaz nošení tekutin na palubu letadla, který byl zaveden v roce 2006, když se podařilo překazit odpálení tekuté výbušniny během transatlantického letu. K odhalování nebezpečných tekutin by měly sloužit speciální přístroje vyvinuté právě na takovéto účely.

Uvidíme, zda i další země budou zmírňovat bezpečnostní kontroly.1998-2016 © Letenky.com, všechna práva vyhrazena.

IATA accredited agent