Cestování a koronavirus: Co na to evropské nízkonákladovky?

27.03.2020
« zpět
52179325303.jpg

Změny a omezení neobešli ani evropské nízkonákladové letecké společnosti. Už teď je zřejmé že tento rok bude zřejmě většina turistů upřednostňovat domácí pobyt a dovolenou v Česku.

Většina evropských nízkonákladovek už minulý týden oznámila, že od 24. března ukončí většinu svých letů. Call centra nestíhají zvedat telefony a cestující častokrát na informace čekají i pár dní. Společnosti proto vyzývají zejména na trpělivost při vyřizování žádostí, jejichž denně obdrží obrovské množství.

Ryanair: Přeprava léků či repatriační lety

Ryanair do 25. března doporučoval cestujícím, aby si zdarma přebookovali své lety. Od tohoto data společnost sníží počet svých linek až o 80%. Nadále chce provozovat některé letové spojení z nouzových důvodů a to i za riziko toho, že na těchto letech bude počet pasažérů velmi nízký. Jde o lety z Dublinu do několika evropských měst jako Londýn, Amsterdam, Brusel či Berlín.

Ryanair chce usnadnit cestujícím řešení mimořádných událostí a pracuje na zabezpečení repatriačních letů pro mnohé země EU ai nabízí letadla na přepravu léků či zdravotnických materiálů. Všichni zákazníci, kterým byl zrušen let dostanou v průběhu příštích týdnů e-mail s informacemi. Stejné podmínky platí i pro společnost Lauda, ​​jejíž 100%ním vlastníkem je od roku 2019 právě irský Ryanair.

Austrian Airlines: Flexibilní změny a zrušené lety

Společnost Austrian Airlines původně zastavila své lety do 28. března, tuto dobu následně prodloužila až do 19. dubna. Cestující, kteří měli rezervované lety dostanou informacie o změnách a možnostech refundace prostřednictvím e-mailu.

Eurowings: Zdarma změna letu či destinace

Omezení od 25. března zavedla i společnost Eurowings. Létat bude přibližně jen 10% předchozí kapacity. Cestující budou informováni o vrácení peněz či možnostech změny letu, do 27. března je přitom změna letu zdarma.

Omezený letový řád se bude nadále zaměřovat na zpáteční lety z nejdůležitějších prázdninových regionů, což umožní společnosti bezpečně přepravit evropské občany do jejich domovských zemí. Letecká společnost je lídr na německém trhu a zajišťuje několik důležitých vnitrostátních linek.

Pro vyšší flexibilitu prodloužilo Eurowings dobu na přebookování letu až do 31. srpna. Změnit můžete nejen datum, ale i destinaci, a na svou cestu si můžete vybrat libovolný datum až do 27. března 2021. Změna je bez poplatku, výjimkou je případ, pokud nová rezervace bude z důvodu změny destinace dražší. V tomto případě je třeba doplatit rozdíl.

EasyJet: Repatriace letů přes web i aplikaci

Většinu svých letů zrušil i EasyJet, na některých trasách (zejména z Londýna) bude společnost udržovat omezený letový řád. Nabízí však možnost zarezervovat si repatriační let prostřednictvím webu či mobilní aplikace. Seznam záchranných letů se neustále aktualizuje.

Společnost zároveň nabídla možnost zarezervovat si lety ze zimního letového řádu dříve, než to dělá běžně. Cestující si tak mohou bez poplatků rezervovat jiný let v průběhu tohoto roku.

Wizz Air: 120% ve formě kreditu

Kvůli poklesu poptávky a vládním omezením ruší lety i maďarský Wizz Air. Cestující, kterých se tyto změny týkají, budou kontaktováni a bude jim poskytnuta náhrada.

Ve většině případů to funguje následovně: pokud si zákazníci zarezervovali let přímo na webové stránce letecké společnosti nebo prostřednictvím mobilní aplikace, 120% původního jízdného se automaticky nahraje na účet zákazníka ve formě kreditu, který lze použít k nákupu výrobků a služeb Wizz Air na 24 měsíců. Cestující se také mohou rozhodnout pro vrácení peněz, v takovém případě budou mít zákazníci nárok na 100% původního jízdného.

Wizz Air zároveň upozorňuje, že trasy ruší postupně v souladu s vládními omezeními podle země, a tak se může stát, že dojde k zrušení letu i na poslední chvíli.


1998-2016 © Letenky.com, všechna práva vyhrazena.

IATA accredited agent