Ztracený Boeing se stále nenašel, pátrání pokračuje

31.03.2014
« zpět
ilustrační foto
ilustrační foto

Zmizení malajsijského Boeingu je velkou leteckou záhadou. Od 8. března, kdy se letadlo ztratilo, není známo, co se s letadlem přesně stalo a v Indickém oceánu se stále hledají jeho trosky.

Jak jsme vás již dříve informovali, letadlo společnosti  Malaysia Airlines startovalo v sobotu po půlnoci na lince z Kuala Lumpuru do Pekingu. Asi po hodině letu, který do té chvíle probíhal normálně, se letadlo odmlčelo, zmizelo ze sekundárního radaru a prudce změnilo směr ze severovýchodního kurzu na západní. Boeing měnil i výšku, letěl i ve výšce 13 500 m a později klesl na úroveň 3 600 metrů. Normální letová hladina pro tento typ letadla je 10 600 metrů. Tyto informace byly zjištěny zpětně ze záznamů radarů. Potom letadlo zmizelo neznámo kam. Podle všeho letadlo letělo tak dlouho, dokud mělo palivo.

Během pátrání po letadle vyplouvaly velmi pomalu na povrch další informace. Podle nových výpočtů letadlo směřovalo na jih a nakonec malajsijské úřady oznámily, že letadlo havarovalo v Indickém oceánu a že havarárii nikdo z cestujících nepřežil.  Na satelitních snímcích byly nalezeny předměty na hladině oceánu, které by velikostí mohly odpovídat troskám havarovaného letadla. K nalezeným předmětům bylo vypraveno několik lodí i letadel, které prohledávají oblast o rozloze cca 250 000 km². Do dnešního dne však pátrací týmy nenalezly přesvědčivé důkazy o tom, že se jedná o trosky ztraceného letadla. Z moře již byly vytaženy i některé nalezené předměty, které však neměly nijakou souvislost se ztraceným Boeingem.

Pátrání po letadle komplikuje nejen velká rozloha, kde by se trosky mohly nacházet, ale i nepříznivé počasí, které snižuje viditelnost.

Zmizení Boeingu je tak stále záhadou a o příčině havárie můžeme stále jen spekulovat. Není vyloučena možnost únosu, sabotáže ani technické problémy. Vše by mohlo objasnit nalezení černé skříňky (zařízení, které zaznamenává nejdůležitější parametry letu pro objasnění příčin případné havárie), které však nevysílají signál na velké vzdálenosti a pokud se nepodaří zmenšit prostor, kde by se trosky letadla mohly nacházet je malá pravděpodobnost, že skříňka bude nalezena. A pátrací týmy v tomto případě tlačí i čas, protože životnost baterie v  černé skříňce je 30 dní. Je to jako hledání jehly v kupce sena.

Doufejme, že se ze zmizení Boeingu nestane jedna z největších záhad v letecké dopravě.

 

 

 

   

 


1998-2016 © Letenky.com, všechna práva vyhrazena.

IATA accredited agent