Změna v kontrole tekutin v příručních zavazadlech

30.01.2014
« zpět
ilustrační foto
ilustrační foto

Od pátku 31.1. 2014 zavádějí všechna letiště v rámci EU povinnou detekční kontrolu u tekutin, aerosolů a gelů přepravovaných na palubě, které slouží jako dětská strava nebo léky, a také u tekutin, aerosolů a gelů prodávaných na letištích v zapečetěných bezpečnostních baleních.

Od pátku přibudou na letištích v EU detektory tekutin a gelů. Mluvčí pražského letiště Eva Krejčí uvedla, že nové bezpečnostní opatření má zabránit pronesení výbušnin a dalších nebezpečných látek do letadla. Odbavení cestujících se tím podle pracovníků letiště nezpomalí. Cestující, který převáží například dětskou výživu nebo léky v povoleném množství, bude přímo směrován do takzvané medical line, kde během jedné kontroly projdou detektorem kovů i tekutin.

Změna se týká kontroly přepravovaných tekutin, aerosolů a gelů v zavazadlech, které si sebou cestující bere na palubu (příruční zavazadla). Přepravovaná dětská strava a léky (v tekuté či gelové formě) v objemu nad 100 ml budou nově kontrolovány bez výjimky pomocí speciálních skenerů. Tato změna se týká i nákupů tekutin a gelů v tzv. duty free obchodech v zapečetěných baleních. Ty budou kontrolovány na skenerech v případě, že pocházejí z jiných letišť a cestující s nimi při přestupu prochází bezpečnostní kontrolou, nebo pokud si je cestující pořídí na letišti v Praze, ale bezpečnostní kontrolou projde až po delší době od jejich nákupu. Tato změna umožní cestujícím mít u sebe při přestupu mezinárodně standardizovaná duty free zapečetěná balení i z letišť mimo Evropskou unii.

I dříve bylo možné tyto tekutiny, gely či aerosoly přepravovat, jejich kontrola však byla prováděna namátkově a v případě nejasností měl cestující možnost potvrdit jejich obsah ochutnáním. Nyní bude mít proces odhalování nebezpečných látek více stupňů. Pokud by skener označil kontrolovanou látku za nebezpečnou, přijde na řadu ještě mobilní skener a v končené fázi se provede chemický rozbor. Pražské letiště nakoupilo 18 stacionárních a dva mobilní skenery za zhruba deset milionů korun.
 
Ostatní principy přepravy tekutin a gelů zůstávají zachovány. Cestující mohou přepravovat v příručním zavazadle běžné tekutiny, aerosoly a gely jen v nádobách o objemu maximálně 100 ml, uložené v jednom průhledném plastovém sáčku, který lze opakovaně uzavřít a který musí cestující vyjmout z příručního zavazadla a předložit k samostatné kontrole. Pokud přesáhnou limit objemu 100 ml na jeden kus, maximálně sáček o celkovém objemu 1 l na osobu, nebo je cestující po upozornění nepředloží k samostatné kontrole mimo zavazadlo, jsou podle legislativy zakázanými předměty a jejich přeprava nebude povolena.
 
Zdroj: tisková zpráva Letiště Praha
 
 
 
 

1998-2016 © Letenky.com, všechna práva vyhrazena.

IATA accredited agent