Jsou turbulence nebezpečné pro cestující a co je vlastně způsobuje?

26.06.2020
« zpět
josue-isai-ramos-figueroa-zCUMsOZyD9A-unsplash.jpg

Létání je nedílnou součástí cestování. Může být ale znepříjemněné strachem z turbulencí, proto vám v následujícím článku objasníme zda jsou turbulence pro cestující nebezpečné, ale i důvod proč vznikají. Turbulence nám blíže přiblížil pilot letecké společnosti British Airways, Steve Allright, který během množství nalétaných hodin zažil mnoho turbulencí.

Mnozí cestující mají při nástupu do letadla velký strach z turbulencí, neboť ty v nich vyvolávají pocit nebezpečí spojeného s představou pádu letadla. Přestože se pasažéři v letadle při turbulencích častokrát zraní, pravdou je, že turbulence nejsou příčinou pádu letadla. V případě ale, že pasažéři poslechnou bezpečnostní opatření, nemají důvod na strach. Palubní personál vždy doporučuje cestujícím mít zapnuté bezpečnostní pásy po celou dobu letu, stejně tak mají pásy zapnuté i piloti. Pokud tedy trpíte strachem z turbulencí a chcete předejít zranění, mějte svůj bezpečnostní pás zapnutý.


Co způsobuje turbulence?

Existuje množství důvodů, pro které turbulence vznikají. Zkušení piloti ale o každé jedné vědí a rozumí příčinám jejího vzniku. "Při každém letu, který absolvuji očekávám, že se projeví turbulence. Je to podobné jako když cestujete autem a cestou narazíte na několik hrbolů. Turbulence nepovažuji za nebezpečné i přesto, že jsou pro pasažéry nepříjemné. Jsou součástí létání a není důvod na zbytečné obavy. ", Tvrdí Steve Allright.

Základním elementem, který ovlivňuje vznik turbulencí je počasí, přičemž platí, že různé aspekty počasí mohou způsobit různé typy turbulencí. Pravděpodobně nejčastější forma turbulence, kterou mohou cestující v letadle zažít je tzv. Clear Air Turbulance známá také pod zkratkou CAT.

Je možné se turbulencím vyhnout?

Jak uvádí pilot Steve Allright, v případě turbulencí typu CAT existují určité způsoby jak jim předejít. Není sice možné je předem vidět, ani zaznamenat na žádném radaru, piloti se však obvykle spoléhají na informace od pilotů ostatních letadel. Piloti se navzájem umí spojit přímo, nebo přes kontrolní věž a na základě získaných informací je pak možné vyhnout se turbulencím.


Jaké typy turbulencí známe?

Členové posádek po celém světě se shodli na třech různých typech turbulencí - slabé, středně silné a silné.

Pro cestující, kteří mají strach z létání může být i slabá turbulence velmi nepříjemná, je však naprosto bezpečná a děje se každý den.

Ani středně silné turbulence nejsou pro piloty ničím neobvyklým a setkávají se s nimi skoro každých tisíc nalétaných hodin. Tento typ turbulence trvá zpravidla asi 10 až 15 minut, v některých případech však trvání turbulence může být až několik hodin. Středně silná turbulence může mít za následek například i vylití nápojů, což je pro cestující nepříjemné, přesto je však let stále bezpečný.

Pilot Steve Allright říká, že během své kariéry nalétal asi 10 tisíc hodin a zažil silnou turbulenci s trváním spolu asi 5 minut. Přestože silné turbulence jsou velmi nepříjemné, stejně jako ostatní typy však nejsou nebezpečné.


1998-2016 © Letenky.com, všechna práva vyhrazena.

IATA accredited agent