Pražské letiště připravuje stání pro obří letadla

10.02.2014
« zpět
Letiště Václava Havla Praha
Letiště Václava Havla Praha

Na letišti Václava Havla v Praze by měla od poloviny příštího roku přistávat velkokapacitní letadla jako je například Airbus A380 nebo Boeing 777.

 

 

 

Pražské letiště již v roce 2011 oznámilo snahu rozšířit kapacity o možnost odbavovat největší dopravní letadla. Letiště kvůli tomu v minulosti například modernizovalo původní nástupní mosty.

V současné době finišují přípravy na odbavování velkokapacitních letadel. Samotná přestavba stání pro tato letadla by podle odhadů letiště měla vyjít na 138 milionů korun. Mluvčí pražského letiště Eva Krejčí pro ČTK uvedla, že v současné době nemá letiště stojánku, která by mohla odbavovat letadla tohoto typu a zejména Airbus A 380 bez omezení okolního provozu.

Mluvčí dále uvedla, že obří letadlo sice již v Ruzyni několikrát přistálo, při současné infrastruktuře letiště ale odbavování takto velikých strojů představuje riziko možného zpoždění dalších letů. Ty by musely být odsunuté na jiná stání, kam obvykle nepřistávají, což by mělo dopad na omezení kapacity letiště.

Úpravy stání pro obří letadla počítají s vybudováním tří nových nástupních mostů, které by urychlily nástup cestujících na palubu. Upravit se musí i okolí stanoviště a další infrastruktura přímo v terminálu tak, aby bylo možné včas odbavit větší množství cestujících. Airbus A380 je největším dopravním letadlem, může přepravit až 855 cestujících, má délku 73m, výšku 24 m a rozpětí jeho křídel je 79 metrů.

Poprvé přistál Airbus A380  v Praze v říjnu 2011 a to během propagačního letu společnosti Luhthansa, na pražském letišti se zastavil na své cestě z Frankfurtu do Budapešti. Podruhé přistál Airbus A380 na ruzyňském letišti v listopadu 2012 kvůli zdravotním problémům jedné z cestujících na palubě letadla společnosti Emirates na lince z Dubaje do Amsterdamu.

 
 

 

 

 1998-2016 © Letenky.com, všechna práva vyhrazena.

IATA accredited agent