V Praze přistál obří Airbus

17.03.2014
« zpět
ilustrační foto
ilustrační foto

Na pražském letišti v pátek 14.3.2014 přistál Airbus A380 na pravidelné lince mezi Soulem a Prahou. Fanoušci tak mohli na Ruzyni potřetí obdivovat tento obří stroj.

Poprvé tento stroj zavítal do Prahy v říjnu 2011 v rámci předváděcí akce při příležitosti oslav 45. výročí působení německých aerolinek Lufthansa v Česku. Podruhé přistál Airbus A380 v Praze během mimořádné situace v listopadu 2012, kdy letadlo společnosti Emirates přistálo neočekávaně kvůli zdravotním potížím jedné z cestujících.

Přílet letadla se neobešel bez účasti stovek leteckých nadšenců, ale i rodin s dětmi, které se přišly podívat na největší osobní dopravní letoun na světě.

Airbus A380 společnosti Korean Air má kapacitu 407 sedadel ve třech třídách. Na první palubě je umístěno 12 luxusních polohovatelných sedadel první třídy a 301 míst v ekonomické třídě. Na druhé palubě se nachází 94 sedadel byznys třídy. Letadlo je dlouhé 73 metrů, rozpětí křídel má 80 metrů a může pojmout až 880 cestujících.

Letiště Václava Havla Praha může již takto velká letadla odbavovat, ale komplikuje to provoz na okolních stojánkách, na kterých nemohou odbavovány další lety.  Podle ředitele Letiště Praha, Jiřího Pose, je v současnosti v Evropě devět letišť, která pravidelně odbavují letouny A380 a letiště Praha by se chtělo stát příští rok desátým letištěm v Evropě. Letiště již podniklo konkrétní kroky, na podzim loňského roku získalo letiště od Úřadu civilního letectví certifikaci na možnost pravidelného přistávání letadel A380, Letiště Praha také vypsalo výběrové řízení na úpravu stojánky, tak aby mohla odbavovat i Airbus A380. Součástí úpravy je vybudování nových nástupních mostů, zvětšení čekárny pro cestující a další technologické úpravy.

Společnost Korean Air začala na svých linkách používat Airbus A380 v roce 2011 a v současné době má osm těchto letadel. Airbusy společnosti Korean Air mají jen 407 sedadel, což je nejméně ze všech dopravců, kteří tento stroj používají. Důvodem je totiž specifická úprava interiéru letadla, který tak nabízí svým cestujícím první Duty Free obchod na světě nebo tři bary a salonky. V luxusní verzi letadla mají cestující k dispozici např. i  vlastní postel, bar, společenskou místnost nebo tělocvičnu. I občerstvení podávané na plaubě je na vysoké úrovni, můžete si objednat korejskou i západní kuchyni, popřípadě i kaviár a prvotřídní víno. Všichni cestující si mohou během letu zpříjemnit čas sledováním filmů, kterých je k dispozici celkem 50 nebo si vybírat z nabídky více než čtyř tisíc hudebních skladeb. V nabídce je i řada her a programů pro děti.

 


1998-2016 © Letenky.com, všechna práva vyhrazena.

IATA accredited agent