Letiště v Catanii uzavřeno kvůli erupcím Etny

17.12.2013
« zpět
ilustrační foto
ilustrační foto

Erupce nejvyšší činné sopky v Evropě způsobila uzavření mezinárodního letiště ve městě Catania. Sloupec popílku a kouře, který z kráteru Etny stoupá, by mohl ohrozit bezpečnost letů.

Sicilská sopka opět ukazuje svoji sílu, z kráteru stoupá sloupec popílku a kouře. Italská média informovala, že již v neděli bylo kvůli erupcím sicilské sopky zrušeno 21 letů a dalších 26 letů bylo odkloněno na jiná letiště.

Společnost Sac, která letiště v Catanii spravuje, ve svém prohlášení uvedla, že směr větru a jeho intenzita způsobily zanesení popílku do letového prostoru, což znamenalo velké riziko pro letecký provoz. Stejný osud jako mezinárodní letiště potkal i menší regionální letiště v Comisu na jihu Sicílie.

Etna je nejaktivnější sopkou v Evropě a její sopečné erupce nejsou vyjímečné. Menší erupce Etna na Sicílii předvedla i v říjnu i v listopadu, ale tehdy nedošlo k uzavření leteckého provozu na okolních letištích.

Doufejme, že kvůli šíření mraku popela nedojde k uzavírání dalších letišť. Řada z nás má ještě v živé paměti, co způsobil výbuch islandské sopky Eyjafjallajӧkull, jejíž prach následně ochromil leteckou dopravu nad Evropou. Mnoho cestujících tehdy uvázlo na letištích a jiným cestujícím byly zrušeny lety.  1998-2016 © Letenky.com, všechna práva vyhrazena.

IATA accredited agent