Do Paříže na vlastní pěst

30.03.2015
« zpět
pariz-2-adrika-foto1.jpg

Naše klientka Denisa nám poslala článek o své cestě do Paříže. Dozvíte se v něm, jak se dostanete z letiště Beavuais do centra Paříže, jak se nedostat do problémů s pracovníky na letišti, kde se ubytovat, kde se stravovat a i to, že Paříž nemusí být drahou záležitostí.

Do Paříže jsem se rozhodla cestovat na vlastní pěst, protože nabídka cestovních kanceláří mi nevyhovovala. A to hlavně kvůli:

- cestě autobusem,

- nabídce obvykle jen na tři dny, což je málo,

- ubytování v hotelu,

- cestovní kanceláře nabízejí v ceně „Paris City Passport – Paris Pass“, o který jsem neměla zájem, ale chtěla jsem „Museé Pass“.

VÝHODY JEDNOTLIVÝCH PASSŮ (SLEVOVÝCH KARET)

„Paris City Passport – Paris Pass“

Nabízí okružní cestu autobusem, výlet lodí, návštěvu vybraných muzeí, Napoleonův hrob, Eiffelovku.
Jelikož jsme v Paříži už byli a toto vše viděli, byl pro nás lepší „Museé Pass“.

 

„Museé Pass“

Nabízí možnost navštívit až 60 muzeí a zámků. Výhodou je, že před žádným muzeem nečekáte ve frontě, můžete si vyjít ven na kávu nebo oběd a vrátit se zpět. A je to i výrazně levnější, než kupovat lístky jednotlivě. 

Můj tip:
Lístky sice koupite i jednotlivě na této stránce, když však kliknete na „acheter“ (koupit), nákup se, samozřejmě, neuskuteční, ale rozbalí se vám podrobnosti o atrakcích a ty je možné využít. Tímto způsobem můžete v pohodlí domova naplánovat každý ded svého výletu.

JAK CESTOVAT DO PAŘÍŽE

Letenky do Paríže jsem kupovala dost dlouho dopředu. Nejlevnější letenky seženete cca 2 – 3 měsíce před odletem. O tom, kdy se dají koupit nejlevnější letenky, si přečtěte v tomto článku.
Využila jsem akční nabídku letecké společnosti Ryanair na stránce letenky.com. Odletovým místem byla Bratislava, jednalo se o přímý let na letiště Beauvais, vzdálené cca 80 km severně od Paříže.
Celá koupě letenky probíhá v češtině a dostanete i návod na online check-in přesně krok po kroku v českém jazyce.

 

JAK SE DOSTANETE Z LETIŠTĚ

Letiště provozuje svoje autobusy, jednotná cena – na stránce letiště 17 €, ale přímo při zakoupení lístku v autobuse až 24 € na osobu. Žádné slevy. Dvě hodiny cesty.   

Jiné možnosti dopravy:

Francie má perfektně propracovanou dopravu, věděla jsem, že musí existovat i jiná možnost. Hledala jsem dlouho, až jsem nakonec našla, ale na anglické stránce – Paris by Train.

Zjednoduším to:

 • Letiště se nachází v Beauvais – Tille, 4 km odtud je městečko Beauvais – zde je nádraží SNCF – národní vlaková společnost.
 • Z Beauvais – Tille do Beauvais si vezměte taxík za cenu cca 17 € nádraží, je to nejrychlejší a zároveň pohodlné. Taxíky jsou i 8 místné, pokud se dohodnete s někým v letadle, ušetříte. Když vyjdete z letištní budovy, taxíky mají stanoviště směrem vlevo.
 • Na nádraží v Beauvais se zorientujete rychle, zakoupené lístky je třeba si označit v composteru (ve žluté skříňce u východu nebo na nástupišti).

Vlaky jsou pohodlné, čisté. Cesta trvá 1 hod. a 15 minut. Vlaky jezdí každou hodinu. Na stránce www.sncf.com si vyberete datum, navolíte počet osob, jejich věk, a dostanete info – jízdní řád, výpočet ceny. Dostanete se na všechny možné spoje a ceny.

Francouzi mají různé slevy a kombinace slev, cesta nás vyšla na 37,50 €. Cesta zpět na 49 €. Netuším proč. (Cestovali jsme 4 dospělí a dvě děti ve věku 16 a 11 let.)

JAK CESTOVAT PO PAŘÍŽI

Vlak přijede do Paříže na nádraží Gare du Nord. Je to obrovské nádraží s několika úrovněmi metra. Zde si rovnou koupíte lístky na metro. V automatu se dají koupit lístky po jednom – za cenu 1,70 € za kus nebo Carnet celkem 10 lístků za cenu 13,70 €.

V automatu se dá platit:

 • drobnými,
 • kartou,
 • bankovky nebere.

U vchodu do metra, dole v podzemí u schodů najdete informace – okénko. U okénka se dají koupit i zlevněné lístky (ale jen Carnet tedy 10 lístků za cenu 6,85 € pro děti a studenty do 26 let. Carnet tarif réduit).

Platit se tady dá jen platební kartou. Zde si řekněte o „Kart d metro" – nebo Plan des Lignes – mapu metra. Dají vám ji zadarmo, velkou i malou kapesní. Nevyhnutelná věc pro cestování metrem.

Pozor: platební – bankovní kartu Francouzi nazývají Carte bleu – modrá karta. Což mě zmátlo, protože i studenti mají modré karty, i vlaky mají modré linky.

 

METRO

Při cestování metrem je třeba vědět a orientovat se podle: čísla linky (je jich myslím 14) a konečné stanice. Tak najdete svoje nástupiště. Vlaky jezdí velmi často, každé dvě až čtyři minuty.

Vejdete do metra, lístek strčíte do turniketu, na druhé straně vyleze a vezmete si ho. V některých stanicích budete muset lístek použít vícekrát, není třeba nový, platí hodinu a půl, nebo dokud nevyjdete ven z metra. Můžete jet metrem.

Kuriozita: Jedna mladá slečna mě jednou slušně požádala, že strašně pospíchá a zda může projít přes turniket se mnou. A ještě i poděkovala.

Kromě metra má Paříž i svoji železnici – RER – platí lístky jak na metro.

 

VLASTNÍ AUTO

Na pohyb po Paříži si můžete pronajmout i vlastní auto. Vybrat si můžete zde:

 

AUTOBUS, TROLEJBUS

Autobusem, trolejbusem a podobně jsme se nepokoušeli cestovat. Metro stačilo na všechny výlety.

 

UBYTOVÁNÍ V PAŘÍŽI

Zalíbilo se nám pobývat v Paříži jako Pařížané. A proto jsme si pronajali byt.

Navštívila jsem tuto stránku a úplně mě to uchvátilo. Neplatíte osobě, ale organizaci, hostitel dostane finance až po vašem ubytování. Po zaplacení vám přijde potvrzení, faktura. Pokud cestu zrušíte, finance vám vrátí.

V Paříži bylo 1500 nabídek. Bydleli jsme v bytě typicky pařížském, malá kuchyňka spojená s obývákem, jeden větší a jeden menší pokoj. Majitelé nebydleli s námi. Dohodli jsme se, kdy asi přijedeme, čekali na nás, přivítali nás, dali nám klíče, chvíli jsme si popovídali.

Různé typy ubytování v Paříži najdete i přímo na portálu letenky.com, kde si můžete navolit svoje preference a následně si vybrat z nabízených možností.

 

JEZTE JAKO PAŘÍŽANÉ

CENY V POTRAVINÁCH

 • Obchod s potravinami jsme měli rovnou naproti ubytování – otevřen byl od 6.30 hod. do půlnoci.
 • Boulangerie – patisserie – pekárna – cukrárna hned na rohu, čerstvé bagety až do 20.30 hod. Čerstvé, teplé, křupavé. Velká bageta – stojí od 0,90 € do 1,00 €. Cena je dána státem. Chléb byl dost drahý. V obchodě s potravinami chléb nenajdete.
 • Obchody s potravinami mají značku jako u nás např. Jednota – MONOPRIX – na obchodě Monop a Marché franprix. Tyto dva jsou nejčastější. Jsou i různé malé, soukromé, ale kvůli cenám se tam nevyplatí nakupovat. Monop měl lepší ceny.
 • Ceny potravin jsou nízké. Čím větší balení koupíte, tím méně zaplatíte. Např. 8 jogurtů Yoplait, 6 plechovek piva, balení 8 plátků mega šunky vyšlo levněji než u nás.
 • Máslo – pozor je solené – DEMI SEL a normální – DOUX.
 • Čokolády, sladkosti, kakao, mléko jsou poměrně levné.
 • Káva je trochu dražší.
 • Camember – 1 kg za 5,50 €, kozí sýr za 8,80 €, šunka za 11,00 €.
 • Koupíte všechno – i čerstvé, vakuově balené smažené řízky (1 kg za 12 € i za 16 €), dušené maso, těstoviny se špenátem a masem, grilované maso,...
 • Čerstvé maso je drahé, obchod jsme ani neviděli, jen v sobotu prodával pán ve stánku na rohu ulice vakuově balené maso. Čerstvé je drahé –  70 €/ kg.


CENY V RESTAURACÍCH

Restaurací v Paříži je mnoho.

 • Káva v restauracích stojí okolo 2 – 2,50 €, je velmi malá a silná.
 • I velká káva, i kapučíno stálo 5,50 €.
 • Čepované pivo – 8, €/pinta, teda 0,5 l.
 • Velká palačinka  – 4,50 – 5,00 – 5,50 €, jak kde.
 • Láhev Coly, Spritu a pod. 4,00 €.

Restaurace mívají menu:

 •  „O beret basque“ –  za 17 €, v ceně je předkrm – salát, hlavní jídlo s přílohou, dezert nebo sýr – 300 g, máslo, bageta, zelenina.
 • „Plat du jour“ – „jídlo dne“ za 14 € – velká porce hlavního jídla – losos, dušené maso a brambory.

Na stůl vám automaticky donesou džbánek s vodou, skleničky, košík s bagetou. A když vypijete, donesou vám další džbánek. A za to neplatíte.

Spropitné 15 % je započítáno v ceně.

Hladem v Paříži určitě neumřete. yes

S hledáním restaurace si nemusíte dělat starosti, ceny jsou dost podobné.


Obědy jsou vždy levnější než večeře. To samé je večer dražší. Brasseries jsou večer plné. Pařížané a návštěvníci tohoto města posedávají, popíjejí a debatují.

Moje doporučení:

 • Tip na super jídlo: Croque monsieur – zapečený velký krajíc chleba s čímsi dobrým uvnitř a tlustou vrstvou sýra navrchu. K tomu salát.
 • Croque norvegien s uzeným lososem za 9,90 € v restauraci Chapelle v uličce mezi Notre Dame a Saint Chapelle byl tak dobrý, že se mi o něm zdá ještě teď, a tak velký, že se z něho najedl i muž.
 • Restauraci si vybírejte podle toho, jak se k vám chovají číšníci.
 • Palec dolů restauraci u metra Valenne – mezi Rodinovým muzeem a Invalidovnou.
 • Dobře bylo i v italské restauraci u Centre G. Pompidou. Jídlo pro čtyři, víno, káva, cca 52 €.
 • Dobrá restaurace – jídelna je i přímo v Louvru.

 

SUVENÝRY

Suvenýry jsou kapitola sama o sobě. Jsou všude, je jich hodně, hodně, strašně hodně. Jak řekla dcera: „Já bych tady chtěla být, až do té doby, dokud  bych si nekoupila úplně všechno“.

Můj tip: Pod Sacré coeur jsou poloviční ceny, mám to ověřeno. A mají tam to samé jako pod Eiffelovkou či u Notre Dame. Ve stánku vedle kolotoče nám za nákup 50 € přihodili do sáčku hrst eiffelovek.

 

PAŘÍŽSKÉ ATRAKCE

 • U Sacré coeur je krásný, nostalgický kolotoč, na kterém jsme se svezli.

Pokud půjdete uličkou dolů, je v ní hodně obchůdků i čokoládovna. Nádherná vůně, ručně vyráběná čokoláda. A drahá. Ale jak by to vypadalo, kdybychom nezašli do Chocolaterie?

 

 • V muzeích dělají kontrolu zavazadel u vstupu. Pokud máte opasek, stačí ukázat, vyndat z batohu mobil, fotoaparát. Fotit se může, ale bez blesku.

Existují výjimky. Fotit se nesměly Monetovy lekníny v Orangerii. A v Orsay vůbec.

 

 • Doporučuji i výlet lodí. Bateaux – Mouches  – podél Seiny je několik nástupišť. Výlet trvá 2 hodiny, stojí 14 €/osoba, s obědem 50 – 60 €, podle nabídky. Přestože nabídka převyšuje návštěvnost, ceny jsou pevně dané.

 

NA CO SI DÁT POZOR NA LETIŠTÍCH

Zavazadla

U letu se společností Ryanair je třeba si dát pozor na maximální povolené limity váhy a rozměry příručního zavazadla. Více si přečtěte v této infografice.

Na cestě z Paříže musel každý vložit kufr do železné klece, ve které se změřily požadované rozměry.

Můj tip: otočte kufr kolečky vzhůru, lépe se tam vejde. Syn měl malou plátěnou tašku, velmi mírně naplněnou, i tak ji musel natlačit až dolů na dno té klece. Viděli jsme Poláka, který do kufru mlátil, doslova s ním třískal, o co se dalo, aby z něj odstranil všechny vyčnívající plastové prvky. Rukojeť, kolečka, zpevněné rohy.
V Bratislavě příruční zavazadlo neměřili, ale nespoléhejte se na to. Buď si tedy zabalíte do správné velikosti kufru, nebo si zaplaťte zavazadlo do podpalubí.

 

Jídlo na palubě

Na palubu letadla si můžete vzít vlastní jídlo na cestu, např. sušenky, sendviče. A můžete ho i v letadle sníst. Zkusili jsme si koupit na palubě nějaký sendvič a kávu, moc nám to nechutnalo, ale to je individuální, já osobně nemám ráda zalévanou kávu.

 

Letištní kontrola

U osobní kontroly je třeba vyložit všechno na tác, hlavně ve Francii. Boty, pásek, všechno z kapes, bundu, šátek. Šperky jsme nemuseli.  

Můj tip: Dejte si všechno, co je kovové nebo má jen část kovovou, zvlášť do sáčku a vysypte to na tác. Ušetříte si čas.
Syn měl v tašce tlustou knihu s kovaným okrajem. Udělali mu důkladnou prohlídku špinavého oblečení při hledaní té divné věci. no

Věřím, že jsem vám svými tipy pomohla a ulehčila návštěvu romantické Paříže.

Autor: Denisa Martišková

 

AKTUÁLNÍ AKČNÍ LETENKY DO PAŘÍŽE


Špeciální ponuka letenek

Kam Odkud Cesta Spoločnosť Konečná cena s taxami
Paříž Krakov [obousměrná] Ryanair 1 224,-  Výběr termínů
Paříž Wroclaw [jednosměrná letenka] Ryanair 1 233,-  Výběr termínů
Paříž Varšava [jednosměrná letenka] Ryanair 1 395,-  Výběr termínů
Paříž Vídeň [jednosměrná letenka] Ryanair 1 446,-  Výběr termínů
Paříž Praha [jednosměrná letenka] Ryanair 1 459,-  Výběr termínů
Paříž Budapešť [obousměrná] Ryanair 1 537,-  Výběr termínů
Paříž Praha [obousměrná] Vueling 2 043,-  Výběr termínů
Ceny jsou konečné, zahrnují letenku, taxy a poplatek za vystavení.

1998-2016 © Letenky.com, všechna práva vyhrazena.

IATA accredited agent