USA se v listopadu otevřou očkovaným z EU a Velké Británie

24.09.2021
« zpět
new-york-statue-of-liberty.jpg

Začátkem týdne bylo potvrzeno, že USA se chtějí již v listopadu otevřít plně očkovaným návštěvníkům z Evropské unie a Spojeného království. Současně s Velkou Británií a zeměmi EU chtějí otevřít dveře i pro Irsko, Čínu, Írán, Brazílii, Jihoafrickou republiku a Indii.

Představitelé Bílého domu již v pondělí 20. 9. 2021 informovali, že cestující ze zahraničí se při vstupu budou muset prokázat jak potvrzením o očkování proti koronaviru, tak negativním testem, ne starším 72 hodin. Karanténa po příjezdu nebude nutná. Dále se hovoří i o výjimkách, například pro děti, které se nemohou očkovat. Jeff Zints, koordinátor Bílého domu ustanovený pro situaci spojenou s COVID-19, uvedl, že nové podmínky vstoupí v platnost začátkem listopadu.

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vydá nařízení ke kontaktnímu sledování. To bude od aerolinek vyžadovat sběr údajů, mezi něž bude patřit telefonní číslo, e-mailová adresa a další informace od cestujících. Tak bude následně možné kontaktovat všechny, kteří se mohli setkat s osobou pozitivní na koronavirus.

Vakcíny uznávané USA

Ohlášené změny se týkají pouze letecké dopravy, opatření na pozemní hranici nijak neovlivní. Za plně očkovaného bude považován každý, komu již uplynulo alespoň 14 dní od aplikace druhé dávky vakcíny Moderna nebo Pfizer, případně od jednodávkové vakcíny Johnson & Johnson. Rovněž by mělo být uznáváno i očkování vakcínou AstraZeneca.

Spojené státy, které se v době pandemie zavřely většině zemí světa, již dříve uvažovaly o postupném otevření hranic pro plně očkované. Bílý dům uvedl, že administrativa amerického prezidenta Joe Bidena kladla důraz na důležitost mezinárodního cestování a chtěla jej zahraničním návštěvníkům opět zpřístupnit, a to bezpečným a udržitelným způsobem.

Povolení otevřít zemi očkovaným turistům předcházel tlak ze stran Evropské komise, ale i zemí, aerolinek a samotných cestujících. Ke zrušení zákazu vstupu, který platil pro turisty z Evropy, vyzvala Spojené státy dokonce i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Cestování opačným směrem je již nějakou dobu možné. V červnu se EU otevřela cestujícím z USA, kteří jsou schopni se prokázat očkováním nebo negativním testem. Co se ale týče cest z Evropské unie do Spojených států, dosud měli výjimku jen američtí občané a některé jiné skupiny osob, jako jsou blízcí příbuzní občanů USA, diplomaté či zaměstnanci mezinárodních organizací.

Akční letenky do USA1998-2016 © Letenky.com, všechna práva vyhrazena.

IATA accredited agent