Česko se zúčastní testování zeleného COVID pasu mezi prvními

06.05.2021
« zpět
praha-mosty.jpg

15. května bude v České republice zahájeno testování celoevropského zeleného pasu. Ten by měl v letošním roce usnadnit cestování na dovolené. Ze všech 27 zemí Evropské unie bylo Česko vybráno do první vlny zemí, kde se testy uskuteční. Zatím se bude jednat pouze o technické zkoušky.

Pro Českou televizi tuto informaci potvrdil eurokomisař Didier Reynders, který má proces zavádění COVID pasu na starosti. Zelený COVID pas by měl být jakousi vstupenkou na letní dovolenou a Unie jej plánuje plně odstartovat ještě před začátkem prázdnin, v červnu. Na jeho získání bude cestující potřebovat negativní PCR test, kompletní očkování proti koronaviru nebo imunitu na COVID.

Celoevropský zelený pas by měl být dočasným řešením, díky němuž bude možné během léta vyrazit na dovolenou. Brusel se momentálně zabývá intenzivními přípravami, aby bylo za měsíc možné celý projekt zahájit. Evropský COVID certifikát musí nejprve schválit Evropský parlament a následně začne platit. Samotné schvalování je plánováno na červen a pas by tak mohl být funkční od června, případně od července. Základem všeho bude QR kód buď v tištěné, nebo elektronické podobě, který by měl v období letní turistické sezóny zajistit bezpečný a volný pohyb po zemích Evropské unie

Plán Bruselu je takový, že EU bude mít jednotný certifikát, jenž bude součástí národních aplikací. Bude dostupný vždy v lokálním jazyce a v angličtině – ta bude zástupcem univerzálního jazyka. Některé země uvažují o využití již existujících programů. Pro případ, že někdo nevlastní smartphone, bude vydáván dokument rovněž v papírové podobě.

Zdroj fotografie: Evropská komise

Některé země plánují zařazení COVID pasů i do jiných oblastí, například při vstupu na kulturní akce jako jsou koncerty či do restaurací. Slovenské město Trnava už s testováním podobného využití začalo.

Na zavedení systému je členským státům nabízen milion eur. I z toho důvodu komise požaduje, aby bylo vystavení dokumentu zdarma.

Důležité informace o COVID pasu

  • COVID certifikát bude dostupný pro ty, kteří absolvují očkování, negativní PCR test nebo mají doklad o překonání nemoci COVID-19. Všem, kteří splní alespoň jednu ze tří uvedených podmínek, musí být ve všech členských státech Evropské unie poskytnutý pas.
  • Certifikát bude mít podobu QR kódu, v němž budou nahrány informace o jméně, datu narození a o zdravotním stavu člověka týkající se onemocnění koronaviru. Resp. údaj o tom, zda COVID-19 překonal, byl očkován nebo má negativní PCR/antigenní test.

„Pokud někdo nebude moci získat ani jeden z těchto tří elementů, měl by si cestování zatím rozmyslet,” uvedl pro portál EURACTIV zdroj, který stál u vzniku legislativního návrhu.

Akční letenky

Zdroj: Euractiv1998-2016 © Letenky.com, všechna práva vyhrazena.

IATA accredited agent