Ryanair musí odškodnit cestující, která neletěla kvůli sopce

05.02.2013
« zpět
letadlo společnosti Ryanair
letadlo společnosti Ryanair

Řada z Vás si pamatuje na rok 2010, kdy vybuchla sopka Eyjafjallajӧkull a jejíž prach následně ochromil leteckou dopravu. Mnoho cestujících uvázlo na letištích a jiným cestujícím byly zrušeny lety.

Od druhé světové války byl vzdušný prostor nejrozsáhleji uzavřen právě po výbuchu islandské sopky. Bylo zrušeno více než sto tisíc letů a milióny cestujících zůstaly na letištích po celém světě.

Nejvyšší soud Evropské unie vyjádřil svůj názor na odškodnění pasažérky z Irska Denisy McDonaghové, ta nemohla 17. dubna 2010 letět podle původního letového řádu z Faro v regionu Algarve do Dublinu. Musela zůstat týden v Portugalsku, čímž jí samozřejmě vznikly dodatečné náklady na stravu, ubytování a dopravu. A tak žádala od letecké společnosti Ryanair proplatit téměř 1130 eur.

Letecké společnosti tak přišly o stovky miliónů eur denně, když se musely postarat o uvězněné cestující na letištích. Nejvyšší soud EU se vyjádřil, že to platí i pro nízkonákladové letecké společnosti. Soud tvrdí, že letecké společnosti mají povinnost se postarat o pasažéry i za tak výjimečné události, jako je výbuch sopky.

Letecká společnost Ryanair na svoji obranu uvádí, že postiženým cestujícím vyplatila odškodné v celkové hodnotě 26,1 miliónů eur, ale bylo dost žádostí, které odmítla kvůli nepřiměřeně vysokým nárokům.

Podle Evropského soudního dvora mohou cestující žádat takové odškodné, které se prokáže jako „nutné, přiměřené a rozumné, aby vynahradilo ztráty, které letecká společnost cestujícímu způsobila“. Co to přesně v konkrétních případech znamená, tak o tom mají rozhodnout soudy příslušných zemí.

Ředitel společnosti Ryanair Michel O´Leary s uvedenými zákony nesouhlasí a obrátil se na Evropskou komisi a Evropský parlament, aby změnili zákony týkající se práv cestujících na náhrady. O´Leary si myslí, že zákon diskriminuje letecké společnosti, protože v železniční, autobusové nebo trajektové dopravě se v případě neuskutečněné cesty proplácí pouze původní cena lístku.1998-2016 © Letenky.com, všechna práva vyhrazena.

IATA accredited agent