Dreamlinery mohou zpátky na oblohu

22.04.2013
« zpět
ilustrační foto
ilustrační foto

Dreamlinery se na základě prohlášení Federálního úřadu pro letectví (FAA) mohou konečně vrátit zpátky na oblohu.

Americké úřady totiž schválily nový vylepšený bateriový systém pro letadla B787 Dreamliner. Od ledna letošního roku byly Dreamlinery kvůli chybě staženy z oblohy a technici intenzivně pracovali na odstranění chyby. Byly provedeny i zkušební lety a čekalo se na vyjádření FAA.

Federální úřad pro letectví v pátek 19.04. konečně vydal oficiální vyjádření, ve kterém se uvádí, že v průběhu týdne rozešle leteckým společnostem potřebné instrukce a zveřejní informaci o ukončení zákazu provozu těchto letadel.

Společnost Boeing tak může do svých Dreamlinerů montovat upravené baterie, které měly původně problém s přehříváním. Až se v cca 50-ti strojích osmi leteckých společností, které jsou jejich vlastníky, změny provedou, budou moci stroje znovu vzlétnout. Souhlas však ještě musí udělit i regulační úřady ostatních dotčených zemí, ale žádné problémy se s jejich udělením neočekávají.

Stažení letadel B787 z oblohy mělo Boeing vyjít na cca 600 miliónů USD, zároveň musely být zastaveny další dodávky a byly i takové letecké společnosti, které byly nucené pronajmout si náhradní letadla, což samozřejmě nebyla levná záležitost a některé společnosti už avizovaly, že budou po Boeingu žádat kompenzace.1998-2016 © Letenky.com, všechna práva vyhrazena.

IATA accredited agent