Pilot zřejmě může za tragickou nehodu stroje Jak-42

20.10.2011
« zpět
img-0509-bulh-9.jpg

Včera 19.října 2011 byla veřejnost seznámena s výsledky výzkumu ruského Gromovova leteckého institutu. Vědci testovali stejný stroj typu Jak-42, který se zřítil v září u Jaroslavle.

Testy probíhaly při simulování stejných podmínek, které mělo i havarované letadlo. Testování proběhlo 18.října 2011. Testovací pilot Vasilij Sevastjanov zkoušel brzdit během rozjíždění. Testy prokázaly, že testovací pilot musel veškerou silou šlapat na brzdy, aby dosáhl stejných parametrů, které byly zjištěny u havarovaného stroje během startu.

Výsledek vyšetřování tak jednoznačně ukazuje na chybu jednoho z pilotů. Pokud by tento pilot nazasahoval do řízení, start by proběhl bez problémů. Důvod proč jeden pilot brzdil je stále předmětem vyšetřování, jehož oficiální výsledky by měly být zveřejněny v průběhu následujících týdnů. 

Podle dosavadních zjištění vyšetřování všechny systémy v letadle fungovaly správně, příčinou nehody tedy nebyla špatná kvalita paliva, ale brzdný moment na kolech letadla. Z toho vyplývá, že došlo k selhání lidského faktoru. Stopy na odletové dráze dokazují, že letadlo přestalo brzdit až v posledním okamžiku, ale to již bylo pozdě. 

Stroj typu Jak-42 havaroval dne 7. září 2011 a na jeho palubě zemřelo 44 lidí. Nehodu přežil jen mechanik Alexander Sizov.


1998-2016 © Letenky.com, všechna práva vyhrazena.

IATA accredited agent