Cestuji s vodicím psem. 5 věcí, na které nezapomenout

09.02.2015
« zpět
AmySwissHarness.jpg

Pokud váš zrak nahrazuje čtyřnohý přítel, určitě nemusíte mít obavy z cestování. Poradíme vám, jak zařídit letenku pro vás i vašeho vodicího psa.

Pomoc cestujícím se zdravotním postižením je samozřejmostí v každé letecké společnosti.

Chcete cestovat s asistenčním psem, ale nevíte, jak si obstarat letenku a vyřídit vše potřebné?
Připravili jsme si pro vás několik základních bodů, co a kde si předem zjistit a jak postupovat, abyste se dostali na místo, po kterém toužíte.

Náš portál dokonce podporuje v rámci projektu Pomáháme Nadační fond Mathilda a máme několikaleté zkušenosti i se zprostředkováním letenek pro čtyřnohé pomocníky.

1. CO VŠECHNO POTŘEBUJI MÍT PRO PSA PŘED KOUPÍ LETENKY

 • Pokud jste se už rozhodli pro cestování letadlem spolu se svým asistenčním psem, doporučujeme vám zjistit si nejdříve, co všechno váš pes potřebuje k vycestování do dané země. Informace o vycestování se zvířaty jsou dostupné na Státní veterinární správě  .
 • Je potřeba si zjistit, jaké vakcíny, potvrzení nebo čip musí zvíře mít, aby splňovalo podmínky k vycestování. Tyto podmínky se mohou lišit podle toho, do jaké země cestujete.
   

2. BEZPLATNÁ REZERVACE LETENKY

Po zjištění informací o psovi můžete přistoupit k bezplatné rezervaci letenky. Není to nic složitého a jak na to, se dočtete v našem starším článku.

U leteckých společností, ve kterých není možná bezplatná rezervace (jedná se o nízkonákladové letecké společnosti jako je Ryanair, Wizzair, Germanwings a pod.), je potřeba, abyste nejdříve kontaktovali nás a nahlásili nám vaše postižení a úmysl cestovat v doprovodu psa. My prověříme podmínky pro let u dané letecké společnosti a budeme vás kontaktovat.

CHCI SE INFORMOVAT O PŘEPRAVĚ PSA mail

Nízkonákladové letecké společnosti povolují/zakazují následující:

Letecká společnost

Povolení vzít na jeden let následující počet asistenčních psů

Země, do kterých daná letecká společnost nepřijme asistenčního psa na palubu

Bližší info

Wizz Air

1

z/do Velké Británie

https://wizzair.com/cs-CZ/useful_information/Special_needs

Ryanair

4

z/do Maroka

http://www.ryanair.com/sk/terms-and-conditions/regulations-guidedogs/

Germanwings

1

neuvádějí

https://www.germanwings.com/en/information/services/accessible-travel.html

Norwegian

neuvádějí

na přípojných letech přes Velkou Británii

http://norwegian.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/307

easyJet

neuvádějí

na letech z/do UK nebo pevninské Evropy, do/z Maroka, Egypta, Izraele, Kosova, Turecka nebo Jordánska

http://www.easyjet.com/cs/cestujici-se-zvlastnimi-pozadavky

 

 

3. PO REZERVOVÁNÍ LETENKY JE TŘEBA CO NEJDŘÍVE DODAT DALŠÍ INFORMACE VAŠEMU PRODEJCI

Pokud je rezervace možná (u klasických leteckých společností jako je Austrian, Air France, KLM, Airberlin, Delta Airlines, České aerolinie a jiné), je potřeba nás po zarezervování letu kontaktovat buď mailem nebo telefonicky.

Je nutné nám zaslat (nadiktovat) následující informace:

 • že jste nevidomý (případně máte jiné postižení) a že potřebujete na daném rezervovaném letu vodicího (nebo asistenčního) psa,
 • následně vám vyžádáme přepravu psa, přičemž vám prověříme, jaké doklady pro psa potřebujete u konkrétního leteckého přepravce na daném letu (některé doklady se liší i v závislosti na délce letu, destinace, kam cestujete a pod.).

 

4. JAK PROBÍHÁ PŘEPRAVA PSA A CO LETECKÉ SPOLEČNOSTI STANDARDNĚ POŽADUJÍ

 • vodicí pes cestuje u všech leteckých společností ZADARMO a je umístěn na palubě s cestujícími,
   
 • v některých případech může být pes přepravován i v podpalubí (toto určuje letecká společnost podle nahlášených údajů),
   
 • pes musí být v postroji a na vodiči k postroji (náhubek pro psa je doporučován k použití v případě nutnosti),
   
 • pes má vyhrazené místo u nohou osoby, která za něj zodpovídá a při vzletu/přistávání musí být postroj psa přivázán k bezpečnostnímu pásu majitele psa,
   
 • cestující musí mít potvrzení o výcviku psa pro službu postiženým lidem (např. certifikát, že jde o asistenčního psa) a požadované cestovní doklady (doklady, které potřebujete, můžete zjistit na veterinární klinice, ambulanci, kde vám dají informace i o příslušných očkováních, která jsou nutná k cestování se zvířetem do dané země),
   
 • stejná pravidla platí i pro jinak postižené cestující, kteří jsou závislí na doprovodu psa.

Fenka Joana z Výcvikové školy pro vodicí a asistenční psy SR


5. PŘI PŘÍPRAVĚ PODKLADŮ NA PŘEPRAVU PSA BUĎTE DŮSLEDNÍ

 • My jako prodejce neprověřujeme žádné doklady a neprověřujeme ani nekontaktujeme žádnou jinou organizaci (Červený kříž a pod.) – kontaktujeme vždy pouze přepravce – tedy leteckou společnost.
   
 • Proto je potřeba každý případ posuzovat individuálně a už při dané rezervaci letu.
   
 • Řada leteckých společností vyžaduje zaslat kopie požadovaných dokladů nejpozději 48 hodin před odletem a každá letecká společnost upozorňuje na to, že je potřeba se dostavit na check-in (registraci na let) nejpozději 1,5 – 2 hod. před odletem, aby se stihly prověřit všechny dokumenty a náležitosti potřebné k cestování s asistenčním psem.
   
 • Letecké společnosti nenesou zodpovědnost za nepřijetí a nesplnění požadavků ke vstupu do dané země. Nenesou zodpovědnost v případě zranění, ztráty, opoždění, onemocnění nebo smrti zvířete, ani zodpovědnost za jakékoli náklady, které případně vzniknou v důsledku odmítnutí  vstupu vodicímu nebo asistenčnímu psovi do jakékoli země, státu nebo území, resp. odmítnutí transferu určitou zemí, státem nebo územím.

Pokud však splníte všechny podmínky a váš pes má příslušné doklady a očkování, potom může být vaše cesta uskutečněna bez velkých komplikací.

Jsme tu pro vás, abychom vám pomohli při rezervaci letenky a zjištění všech podmínek přepravy pro vašeho psa přímo u přepravce, neváhejte nás proto kontaktovat.

 

PODPOŘTE 18 Kč NADAČNÍ FOND MATHILDA V PROJEKTU POMÁHÁME

 1998-2016 © Letenky.com, všechna práva vyhrazena.

IATA accredited agent