Objasní černá skříňka příčinu tragické nehody ruského letadla Suchoj?

17.05.2012
« zpět
ilustrační foto
ilustrační foto

9. května 2012 během ukázkového letu se zřítilo do nepřístupného terénu v Indonésii ruské letadlo Suchoj Superjet 100, v jeho troskách zahynulo všech 45 lidí, kteří byli na palubě.

Mezi obětmi bylo 33 Indonésanů, osm Rusů, dva Italové, jeden Francouz a jeden Američan. Jednalo se především o indonézské podnikatele, diplomaty z ruského velvyslanectví a novináře. První zprávy hovořily o ztracení letadla, protože o letadle se nic nevědělo. Nakonec se bohužel našly trosky zříceného letadla.

Letadlo narazilo do svahu sopky Salak po té, co se pilot snažil předvést letecký manévr. Došlo k tomu cca 20 minut po startu, kdy piloti požádali o povolení klesnout z letové hladiny 3000 metrů na 1800 metrů. Řídící věž jim k tomu dala souhlas. Ale za pár minut letadlo zmizelo z radarů při výšce 1860 metrů v hornaté oblasti cca 60 km od Jakarty.

Trosky letadla byly identifikovány následující den. Stroj narazil na strmý svah hory Salak nedaleko indonéské metropole Jakarty.

Co bylo příčinou nehody se zatím neví. Spekuluje se o několika možnostech. Dokonce se už psalo i o tom, že většina strojů ruského původu havarovala ve tmě nebo v mlze. Jistý "letecký odborník" se již vyjádřil, že ruské stroje mají dost složité systémy na přibližování ve stížených povětrnostních podmínkách a přesto, že byl Superjet technologickou supernovinkou, nedá se vyloučit ani tato příčina.

Podle zástupců společnosti Suchoj bylo letadlo v perfektním technickém stavu a mlha nebyla tak velká, aby bránila bezpečnému letu. Dále se mluví i tom, že nehodu mohla způsobit chyba pilota, který příliš riskoval.

Zatím je těžké určit, kdo má pravdu. Jedna černá skříňka už byla nalezena, je sice poškozena, ale její paměťový modul je v pořádku. Hledání druhé černé skříňky pokračuje. Dešifrace první skříňky se uskutečňuje v Indonésii za účasti ruských expertů.

SuperJet 100 měl mít tři ukázkové lety, a právě ten třetí byl pro něj osudný. Rusové měli během těchto ukázkových letů předvést svoje nejmodernější civilní letadlo na střední tratě případným kupcům. Zahraniční odběratelé si měli ještě před nehodou objednat 170 kusů. V současné době tento stroj využívá ruský Aeroflot a arménská Armavia. Zatím je těžké říci, jak se tato nehoda podepíše na prodeji a výrobě tohoto stroje. Na jeho výrobě se podíleli i italské a francouzské společnosti.

Uvidíme co přinese dešifrování černé skříňky a co stálo za nehodou ruského letadla, ale zmařené lidské životy to již nevrátí.1998-2016 © Letenky.com, všechna práva vyhrazena.

IATA accredited agent