Probíhá stávka letových dispečerů v EU

30.01.2014
« zpět
ilustrační foto
ilustrační foto

Evropští letoví dispečeři zahájili ve středu 29.1.2014 protesty proti plánům na sjednocení vzdušného prostoru nad Evropskou unií. Cestující tak musí počítat s problémy v evropské letecké přepravě.

Protesty dispečerů se budou konat až do páteční 6.00 hodiny v řadě evropských států a zapojí se do nich až 14000 zaměstnanců.

Jak jsme vás informovali již dříve, tak protesty jsou zaměřeny proti plánu Evropské komise na sjednocení vzdušného prostoru nad EU. Podle tohoto plánu by se měly zkrátit letové vzdálenosti a měly by se ušetřit evropským aerolinkám ročně miliardy eur. Odbory se však obávají bezpečnostních rizik a rušení pracovních míst.

Probíhající stávka způsobuje problémy cestujícím ve směru z Francie i do Francie, protože tři hlavní pařížská letiště odbaví asi o pětinu letů méně. Francouzský úřad pro civilní letectví vyzval letecké společnosti, aby na dnešní den o dvacet procent snížily své lety na pařížská letiště Charlese de Gaullea, Orly a Beauvais. Cestující by si měli předem oveřit, zda se omezení týká i jejich letů.

Ve středu již stávka dispečerů zasáhla např. Itálii, Portugalsko a Francii. Francouzská letecká společnost Air France chce odbavit všechny dálkové lety, problémy očekává hlavně na krátkých a středních trasách. Několik letů zrušila také německá společnost Lufthansa a nízkonákladová společnost easyJet.

Čeští dispečeři se ke stávce dnes připojili omezenou formu protestu. Od 7 hodin do 19 hodin budou letecký provoz řídit jen po předem určených drahách, což například zpožděným letadlům neumožní nahnat čas během letu.

V případě, že máte zakoupené letenky a váš let by byl stávkou ohrožen, určitě vás budou kontaktovat vaši prodejci letenek nebo letečtí přepravci.

 

 

 

 

 

  


 1998-2016 © Letenky.com, všechna práva vyhrazena.

IATA accredited agent