Letecké společnosti se bouří proti rozhodnutí Evropské únie

12.01.2012
« zpět
orezany-3-ku-2.jpg

Před nedávnem jsme Vás informovali o tom, že Evropská unie zavádí poplatky za emise pro letecké společnosti. Už tehdy jsme uváděli, že ne všem leteckým společnostem se to líbí.

První reakce leteckých společností byly takové, že poplatky se v cenách letenek neodrazí. Mnoho cestujících však o těchto tvrzeních pochybovalo. První společnost, která náklady za emise promítne do cen letenek, je Lufthansa. Takže hlouběji do kapsy budou muset sáhnout cestující.

Evropský systém obchodování s emisními kvótami totiž přišel s tím, že náklady Lufthansy na emisní povolenky dosáhnou v roce 2012 cca 130 miliónů eur. Ceny letenek se však od nového roku nezvýšily, Lufthansa je totiž stihla zvýšit ještě v prosinci minulého roku. Jestli dojde k dalšímu zdražení letenek, není ještě známo.

Na základě rozhodnutí EU mají letecké společnosti a průmyslové podniky od roku 2012 přidělené emisní kvóty, 85 % z nich pro rok 2012 dostaly ještě letecké společnosti zdarma, zbývajících 15 % si ale musí dokoupit.

Tímto krokem chce EU snížit emise v roce 2012 na 97% ročního průměru z období let 2004 – 2006 a v roce 2013 na 95%. Množství emisí z mezinárodní letecké dopravy se podle Bruselu zvyšuje rychleji než v jiných oblastech.
 
Proti rozhodnutí EU se již v minulém roce bouřily americké aerolinie a teď už i velké čínské letecké společnosti. Sdružení čínských leteckých přepravců (CATA) oznámilo, že členové jejich sdružení se do systému obchodování s emisemi nezapojí. Čínské letecké společnosti by totiž vstup do systému podle výpočtů EU měl přijít ročně cca na 95 miliónů eur. EU však tvrdí, že pokud CATA od svého rozhodnutí neustoupí, tak leteckým společnostem hrozí  pokuta a dokonce i zákaz letů do zemí EU. Výška pokuty může dosáhnout sumy několikanásobně vyšší než jsou samotné náklady spojené se vstupem do systému.

Evropská komise nemíní svoje pravidla s emisemi upravit, ani poskytovat leteckým společnostem výjimky. CATA zastupuje čínské letecké společnosti jako Air China, China Souther Airlines, ChinaEastern Airlines a Hainan Airlines.

Uvidíme, jak se k rozhodnutí Evropské unie v budoucnosti postaví další letecké společnosti a jaký dopad to celé bude mít hlavně na cestující.


1998-2016 © Letenky.com, všechna práva vyhrazena.

IATA accredited agent