Svítá letišti v Popradu na lepší časy?

14.09.2011
« zpět
pohlad-zvnutra-lietadla.jpg

Podle nejnovějších zpráv by v zimě měla na Popradské letiště začít létat společnost Eurolot z polského Gdaňska. Měla by tak Polákům zpřístupnit lyžování ve slovenských Tatrách.

 

Polská letecká společnost Eurolot chce během zimní sezóny provozovat pravidelnou linku mezi  Gdaňskem a Popradem. Na své internetové stránce informuje Eurolot o tom, že létat do Popradu by se mělo dvakrát týdně (ve čtvrtek a v neděli).
 
Eurolot chce polským milovníkům zimních sportů zpřístupnit slovenské velehory nejen koupí letenky, ale na základě spolupráce s tatranskými hotely a lyžařskými středisky, chce svým cestujícím nabídnout i různé pobytové balíčky, skipasy a ubytování. Ačkoliv bude možné letadlem přepravovat i lyžařskou výstroj, tak letecký přepravce upozorňuje na to, že v Tatrách se nachází i velké množství půjčoven sportovních potřeb. Možná že i toto je jeden ze způsobů, jak upozornit na služby ve slovenských velehorách.
 
Letadla polské společnosti Eurolot by měla na popradském letišti začít létat v prosinci, přičemž prodej letenek by měl být spuštěn již na podzim. Do Popradu bude létat turbovrtulové letadlo ATR-72 s kapacitou 64 míst.
 
Výhledy do budoucnosti této společnosti jsou smělé. Společnost totiž uvažuje o pravidelné lince i v létě. V tomto období by zase Slováci mohli létat na dovolenou k Baltickému moři. Eurolot ale upozorňuje, že to je věcí cestovních kanceláří, jak pružně dokáží reagovat na nabídku jejich letů.
 
Dobré zprávy pro letiště v Popradu však tímto nekončí. Počet letů z tohoto regionálního letiště by se měl zvýšit i díky  účasti hráčů HC LEV Poprad v Kontinentální hokejové lize KHL.
 
Slovenský ministr dopravy, výstavby a regionálního rozvoje Ján Figeľ vidí v postupu hokejistů velkou příležitost pro rozvoj celého regionu. Myslí si, že z toho budě těžit nejen Poprad, ve kterém se bude hrát seniorská hokejová soutěž, ale i Spiš. Ve Spišské Nové Vsi se totiž bude hrát mládežnická hokejová liga MHL. Poprad - Tatry tak má jedinečnou příležitost na rozvoj hospodářského, turistického i sociálního potenciálu a nové lety přispějí k dynamičnosti popradského letiště. Jelikož se očekává i větší příliv rusky mluvících turistů, ministr mluví také o opatřeních na zpružnění a zliberalizovaní vízového režimu na Slovensku, který by měl zlepšit zejména dostupnost víz pro Rusy.
 
Samozřejmě nesmíme zapomínat ani na modernizaci popradského letiště. Je třeba investovat zejména do rekonstrukce odletové haly (zde se předpokládá investice v hodnotě 2,5 milionu eur), a také je nutná úprava samotné vzletovo-přistávací dráhy.
 
Samotné letiště Poprad - Tatry přivítalo účast popradského klubu v KHL , protože předpokládá až 27 letadel plus osm dalších v rámci HC LEV Poprad. Tržby by tak mohly vyšplhat na hodnotu 110 000 EUR v rámci projektu KHL. Ředitelka letiště Ivana Herkeľová vidí další rozvoj letištních služeb i v odehrání zápasů MHL a ve zvýšeném zájmu o lety v rámci všeobecného letectví.
 
Herkeľová si myslí, že Popradské letiště, které je kategorizovano jako mezinárodní letiště schengenského typu, je  připraveno na splnění všech požadavků, které se týkají KHL. Není problém prodloužit např. provozní dobu, případně mít otevřeno 24-hodin.
 
Klub HC LEV Poprad bude na zápasy cestovat Boeingem 747 společnosti Holidays Czech Airlines, která je dceřinou společností ČSA. HC LEV Poprad tak bude prvním klubem, který bude na své zápasy cestovat tak velkým strojem, jakým je Boeing.

1998-2016 © Letenky.com, všechna práva vyhrazena.

IATA accredited agent