Létejte s hudebním nástrojem do celého světa jako Diabli

12.09.2014
« zpět
p.-Farkas-na-letisku-aj-s-nastrojom1.jpg

Před pár měsíci jsme psali o přepravě hudebních nástrojů na palubě nebo v podpalubí nízkonákladových leteckých přepravců, kterých cestující využívají na lety v rámci Evropy. V tomto článku se budeme věnovat přepravě hudebních nástrojů klasickými leteckými společnostmi do celého světa.

Pro hudebníka je jeho nástroj jako poklad. Nejdůležitější je, aby byl přepraven bez úhony.

Naše rady při přepravě hudebních nástrojů s klasickými leteckými přepravci jsme sepsali v několika bodech. O přepravě s nízkonákladovými společnostmi čtěte v tomto článku.

Svoje zkušenosti nám poskytl i Jozef Farkaš, manažer a člen profesionálního hudebního seskupení Cigánski diabli, kteří mají se svými hudebními nástroji nalétané stotisíce kilometrů. Rozhovor plný zážitků si můžete přečíst na konci tohoto článku yes.

Hudobné nástroje Cigánskych diablov už putujú do podpalubia

NA PALUBU ČI DO PODPALUBÍ? VYBÍREJTE VČAS!

Noční můrou každého hudebníka před odletem je kromě obavy o vlastní bezpečnost a komfortní přepravu i ztráta či poškození jeho hudebního nástroje. Hlavně pokud letíte do zemí, u kterých je vymožitelnost práva ještě "v plenkách", případně si nejste až tak jisti renomé letecké společnosti.  

 

Hudební nástroj můžete přepravovat:
 1. v kabině letadla (pokud to dovoluje jeho velikost) – nástroj stačí zabalit do klasického obalu, který běžně používáte,
 2. v podpalubí - u této možnosti doporučujeme zabezpečit si dostatečně pevný obal, na který nalepíte nápis Fragile (křehké).


Hudebníci mají nejraději svoje nástroje pod dohledem na palubě letadla. Je to určitě nejbezpečnější způsob přepravy, avšak bohužel, ne vždy je možný. Důvodem nemožnosti přepravy na palubě může být:

 • velikost nástroje,
 • jeho váha,
 • počet kusů zavazadel,
 • vyprodaný let.

Základem je začít řešit přepravu svého nástroje už při výběru letenky.

Každá letecká společnost má přepravní podmínky pro hudebné nástroje trochu odlišné, a ty mohou být rozhodujícim faktorem hned při odpovědi na otázku: S kým poletím?

Zjistili jsme proto podmínky při zakoupení letenky v ekonomické třídě třech leteckých společností, které hudební nástroje přepravují, a jejichž letenky si můžete zakoupit i u nás – Austrian Airlines, České aerolinie a Air France.

 

PŘEPRAVA HUDEBNÍCH NÁSTROJŮ S AUSTRIAN AIRLINES

 

 • PŘEPRAVA NÁSTROJE NA PALUBĚ

V letecké společnosti Austrian Airlines můžete svůj nástroj přepravit na palubě letadla bez toho, abyste jeho přepravu někde předem oznamovali, a to namísto příručního zavazadla.

1) Namísto příručního zavazadla
Bude to tedy jediný kus zavazadla, který si smíte s sebou vzít na palubu.
Platí pro něj stejné rozměrové a váhové podmínky jako pro klasické příruční zavazadlo, tedy může mít maximálně 55 x 40 x 23 cm a nesmí vážit více než 8 kg.
Tuto podmínku splňují většinou složené dechové nástroje či menší bubny.
2) Hudební nástroj s vlastní letenkou
V případě, že je váš nástroj větší nebo těžší, nezoufejte, stále ho můžete na palubě přepravit. V tomto případě je třeba kontaktovat naše call centrum a hudebnímu nástroji bude zakoupena jeho vlastní letenka i s příslušným sedadlem v letadle, na které ho můžete usadit a připoutat. Platí to hlavně pro housle, violu, akordeón, klávesy a jiné.

 

 • PŘEPRAVA NÁSTROJE V PODPALUBÍ
1) Namísto klasického zavazadla do podpalubí
Nástroj můžete přepravit jako klasické zavazadlo do podpalubí, na které máte v letence nárok, nemusíte předem nic oznamovat (v tomto případě však už na další zavazadlo do podpalubí zdarma nárok nemáte).
Nástroj s maximálním součtem všech třech rozměrů (délka+šířka+hloubka) 158 cm a váhou do 23 kg zacheckujete u příslušného okénka na letišti, kde se odbavuje váš let a zavazadlo odevzdáte.
2) Nástroj přesahuje max. limity klasického zavazadla do podpalubí
Pokud je Váš nástroj ještě větší nebo těžší, je potřeba zavolat na call centrum vašeho prodejce letenek a informovat se o zamýšlené přepravě.
Ceny za přepravu nadrozměrného nástroje se pohybují v rámci Evropy od 190 €.
Pokud jste si letenku kupovali přes náš portál Letenky.com, naši agenti vám rádi vaše otázky zodpovědí, stačí je kontaktovat.

 

Akční nabídku letenek Austrian Airlines najdete i na našich stránkách.

 

PŘEPRAVA HUDEBNÍCH NÁSTROJŮ S ČESKÝMI AEROLINIEMI
 • PŘEPRAVA NÁSTROJE NA PALUBĚ

Princip přepravy na palubě je stejný jako u Austrian Airlines.

1) Namísto příručního zavazadla
Pokud má nástroj do  55x45x25 cm a váží do 8 kg, není potřeba nahlašovat jeho přepravu, ale přepravujete ho namísto příručního zavazadla.
2) Hudební nástroj s vlastní letenkou
Pokud je nástroj větší či těžší, je potřeba koupit mu letenku. Opět, prosím, kontaktujte svého prodejce letenek. V případě, že jste si letenky koupili přes náš portál, kontakty najdete na této stránce.

 

TIP z ČSA: Pro hudební nástroje jsou letenky ČSA levnější než pro cestující – lidi.

 

 • PŘEPRAVA NÁSTROJE V PODPALUBÍ
1) Namísto klasického zavazadla do podpalubí
V podpalubí namísto klasického zavazadla do podpalubí přepravíte nástroj, jehož součet 3 rozměrů nepřevyšuje 158 cm a váha je do 23 kg. Toto zavazadlo doporučujeme odevzdat na přepážce „Nadrozměrná zavazadla“ („Excess baggage“) – bude s ním následně manipulováno jemněji než s klasickým zavazadlem do podpalubí.
2) Nástroj přesahuje max. limity klasického zavazadla do podpalubí
Pokud je nástroj větší či těžší, jako například kontrabas nebo cimbál, kontaktujte svého prodejce letenek. Cena za přepravu nadrozměrného nástroje se pohybuje v rámci Evropy od 100 € a na mezikontinentálních letech od 130 €.
Pokud jste si letenku kupovali přes náš portál Letenky.com, naši agenti vám rádi vaše otázky zodpoví na tomto telefonním čísle, příp. emailem.

 

Akční nabídku letenek Českých aerolinií najdete i na našich stránkách.


 

PŘEPRAVA HUDEBNÍCH NÁSTROJŮ S AIR FRANCE

 

 • PŘEPRAVA NÁSTROJE NA PALUBĚ

Princip přepravy na palubě je stejný jako u výše uvedených přepravců.

1) Namísto příručního zavazadla
Na palubu bez ohlášení vezmete nástroj s maximálním součtem třech rozměrů 115 cm a maximální váhou 12 kg.
Důležité upozornění: Let musí být operován Air France nebo KLM.
 
2) Nástroj přesahuje max. limity klasického zavazadla do podpalubí
V případě, že váš nástroj rozměrově či váhově přesahuje tyto hodnoty, můžete mu koupit letenku, která je levnější než pro vás osobně.
Nástroj má 25 % slevu z cestovního tarifu a neplatí všechny taxy. Musí však vážit maximálně 45 kg a jeho výška nesmí přesahovat 140 cm (violoncello se tedy ještě na sedadlo vejde).

 

 • PŘEPRAVA NÁSTROJE V PODPALUBÍ
1) Namísto klasického zavazadla do podpalubí
Jako klasické zavazadlo do podpalubí bez nahlášení přepravíte nástroj s maximálním součtem třech rozměrů 158 cm a váhou do 23 kg.
2) Nástroj přesahuje max. limity klasického zavazadla do podpalubí
Větší či těžší nástroje musí být označeny jako nadrozměrné zavazadlo a doporučujeme ho nahlásit vašemu prodejci letenek předem.
Pokud si letenky zakoupíte přes náš portál, naši agenti tento požadavek rádi zpracují, stačí jim zatelefonovat, příp. poslat email s žádostí.

 

Akční nabídku letenek Air France najdete i na našich stránkách a během září máte možnost hrát o dvě letenky do Říma zadarmo. Soutěžní formulář najdete na stránce soutěže.

 

SHRNUTÍ VÝHOD JEDNOTLIVÝCH KLASICKÝCH PŘEPRAVCŮ
 • Air France přepraví bez oznámení předem zadarmo jako příruční zavazadlo i těžší nástroje až do 12 kg.
 • ČSA má zase nejlevnější ceny za přepravu v podpalubí vašeho nadrozměrného hudebního nástroje.

Každopádně ani jedna z vybraných leteckých společností není výrazně horší než ostatní. Rozhodnutí bude záviset více méně na tom, jak velký nástroj chcete přepravit a kde (paluba, podpalubí).

 

DOBRÁ RADA NA ZÁVĚR – NEZAPOMEŇTE  NA POJIŠTĚNÍ A OCHRANU HUDEBNÍHO NÁSTROJE

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv leteckou společnost či způsob přepravy na palubě nebo v podpalubí, rozhodně nezanedbejte mechanickou ochranu nástroje.

Hudební nástroj zabalte  do dostatečně odolného pevného obalu.

Riziko poškození zavazadla je však rozhodně vyšší u přepravy v podpalubí, proto v tomto případě doporučujeme nechat si zavazadlo pojistit. Více se o možnostech pojištění můžete informovat na této stránce, případně kontaktujte naše agenty.

 

ZKUŠENOSTI CIGÁNSKÝCH DIABLŮ S PŘEPRAVOU HUDEBNÍCH NÁSTROJŮ

 

Na zkušenosti s létáním s hudebními  nástroji jsme se zeptali odborníka na slovo vzatého – hudebníka Jozefa Farkaše z kapely Cigánski diabli, která s hudebními nástroji cestuje pravidelně po celém světě.

 

pán Farkaš na letisku aj so svojím hudobným nástrojom :)

 

Jak často létáš s hudebním nástrojem?

V podstatě každá naše pracovní cesta, na kterou se přepravujeme letecky a hlavně na ty koncerty, které jsou dále než ve střední Evropě, tak naše nástroje letí  s námi, ročně je to cca 15 - 20x.

 

Které letecké společnosti využíváš a proč?

Jsou to většinou společnosti, se kterými máme dobrou zkušenost i při přepravě hudebních nástrojů, např. LUFTHANSA, AUSTRIAN AIRLINES, FINNAIR, AEROFLOT, ČSA...

Když létáme bez nástrojů nebo jen s přenosnými hudebními nástroji - housle, viola, tak kromě uvedených společností nám výborný osobní letecký servis nabízel British Airways, Air France, Eva Air, KLM, Quantas, Delta airlines, a taktéž už neexistující SKY Europe.

 

Stalo sa, že jste si s kapelou vybírali leteckou společnost právě podle toho, jak bezpečně a komfortně přepraví Váš hudební nástroj? 

Ano, uvedené letecké společnosti nám už vícekrát bezpečně dopravili hudební nástroje.

 

Máš nějakou nepříjemnou zkušenost s létáním s hudebním nástrojem? Poškodili Vám jako kapele někdy nástroj na letišti nebo případně byl doručen později, případně se ztratil? Pokud ano, jak řešila letecká společnost tuto situaci, poskytla Vám kompenzaci?

Těch příjemnějších zkušeností máme víc, ale v paměti nám utkvěl let z Londýna do Tallinu. Hned na začátku nám nechtěli vzít violoncello do "podpalubí" přestože bylo v tvrdém pouzdře, důvod byl, že v dispozičních papírech měla letecká společnost, údaj, že violoncello je rozměrově větší než kontrabas a museli jsme mu koupit vlastní letenku.

Letělo tedy se mnou na palubě jiným letem, výhodou bylo, že mi nabídli i večeři pro violoncello smiley.

Ale to nebyl konec. Kolegové, kteří se "nalodili" na let s cimbálem a dvěma kontrabasy přileteli do Tallinu a čekali na nástroje, ty však přišly až druhý den těsně před koncertem v dezolátním stavu - kontrabasy úplně rozbité, nehratelné a cimbál byl též dost poškozený.

Začal se řešit "horký brambor" mezi dvěmama leteckými společnostmi, protože já jsem měl s violoncellem přímý let do Tallinu a kolegové přestupovali v Rize na let s jinou leteckou společností.

Byly to několika měsíční tahanice se dvěma leteckými společnostmi, až nakonec proplatili jen opravu cimbálu, ale zničené kontrabasy nezaplatili. Jedna společnost svalovala chybu na druhou, takže žádná satisfakce za nástroje se nekonala.

Je to už několik let a právě od tohoto problému se nám podařilo nakontaktovat na slovenskou přepravní společnost R-CARGO, která nám bezpečně přepravuje naše nástroje do celého světa, vyloží je přímo v koncertním sálu - v nepoškozeném perfektním stavu, a po skončení turné si přijede pro nástroje opět přímo do koncertního sálu.

Je to fantastický, bezpečný a ničím nenahraditelný servis, který  nabízí slovenská přepravní společnost. Letěli jsme s nimi už do Kazachstánu, Kanady, Ruska, Řecka, Jižní Koreje, Japonska, na Maltu, Kypr a příští rok se chystáme s nimi do Finska, Švédska, USA a opět do Jižní Koreje.

 

A na závěr, jedna "nepříjemně-příjemná" příhoda ještě z dob, kdy jsme hrávali i ve folklórních souborech, tam se nám stalo, že do Kanady nepřiletely, žádné hudební nástroje, „toulaly“ se někde mezi Japonskem a Malajsií, přiletěly až po 10-ti dnech a tehdy už právě i končil hudební festival.

 

Panu Jozefu Farkašovi za rozhovor děkujeme a přejeme hodně šťastných letů bez turbulencí a ztráty zavazadel.

 

MÁTE DALŠÍ OTÁZKY K PŘEPRAVĚ HUDEBNÍHO NÁSTROJE?

 

 

 

 1998-2016 © Letenky.com, všechna práva vyhrazena.

IATA accredited agent