Z Prahy přímo do Moskvy pouze s ČSA a Aerflotem

07.03.2012
« zpět
ilustrační foto
ilustrační foto

České aerolinky mají v současné době monopol na přímou linku z Prahy do Moskvy. Zdá se Vám to zvláštní? A jak je to vůbec možné?

Společnost ČSA se totiž řídí smlouvou z roku 1966, kterou podepsalo pražské a moskevské letiště. Z této smlouvy vyplývá, že každá strana může mít na uvedené lince pouze jednoho přepravce, a to znamená, že na této lince létá jen ČSA a ruský Aeroflot.

Současná situace by se však mohla změnit. České ministerstvo dopravy chce umožnit dalším dopravcům vstoupit na tuto linku. Ministerstvo jedná s ruskou stranou o změně zavedeného stavu. Od vstupu konkurence na tuto linku očekává převážně snížení cen letenek na přímé trase Praha - Moskva.

Ceny letenek za současného bezkonkurenčního stavu se vyšplhaly až na 9000 Kč za zpáteční letenku. Pro srovnání podobná letenka z Vídně Vás přijde na 150 € a v případě akční ceny dokonce na 90 €. Zájemci o přímou linku do Moskvy se hlásí, jedním z nich je i česká společnost Travel Service.

Společnost ČSA samozřejmě není z nadcházejích změn nijak nadšená, konkurence ji zřejmě donutí snižovat ceny. ČSA se v poslední době orintuje na východ, o čemž svědčí otevření nových linek do ruských měst - Ufa a Nižnij Novgorod. 

Důvodem ke zvýšení počtu dopravců na lince Praha - Moskva je i zvyšující se množství Rusů, kteří cestují do Prahy, buď jako turisté nebo jako obchodní cestující. V současné době na lince Praha - Moskva létá denně až devět párů spojů.1998-2016 © Letenky.com, všechna práva vyhrazena.

IATA accredited agent