Nehoda ruského letadla zasmušila Slovensko i Česko

12.09.2011
« zpět
dsc06554.jpg

Nehoda zasmušila nejen Česko a Slovensko. Média jsou od středy 7. září 2011 plné smutných zpráv o tragické nehodě ruského letadla Jak-42, na jehož palubě cestovali hráči hokejového klubu Lokomotiv.

 

Letadlo mělo dopravit hokejisty z Jaroslavli do Minsku na zápas. O tom, že Česko i Slovensko přišlo o výborné hráče, asi už není třeba ani psát. Bylo již snad napsáno a řečeno vše. V tomto článku se spíše chceme podívat na příčiny této tragédie. Nedávno jsme vás informovali o několika nehodách ruských letadel, o jejich špatném technickém stavu, slabších bezpečnostních kontrolách, a tak bylo jen otázkou času, kdy se stane další nehoda. Že bude však až takových rozměrů, to předpokládal asi málokdo.
 
Už se mluvilo o několika příčinách tohoto leteckého neštěstí. Nejvíce se však uvádějí tyto verze - špatné motory, nekvalitní palivo nebo selhání lidského faktoru. Při nehodě zahynulo 43 lidí, dva lidé přežili - hokejista Alexander Galima a palubní technik Alexander Sizov. Alexander Galima však zraněním v nemocnici nakonec podlehl, Sizov bojuje stále o život.
 
Letadlo Jak-42 s týmem KHL Lokomotiv Jaroslav havarovalo dva kilometry od letiště v Jaroslavli. Svědci tragédie uvádějí, že letadlo nenabralo správnou výšku, křídlem narazilo do stožáru, při pádu se rozlomilo a jeho části spolu s estujícími spadly  do řeky Volhy.
 
Některé zprávy uvádějí, že letadlo přejelo až za startovací dráhu a po kolech jelo po štěrku asi 400 m. To, že by 3 kilometry dlouhá dráha byla pro tento stroj nedostačující, se vylučuje. Piloti neinformovali řídící věž letiště o žádných problémech. Dispečer se vyjádřil, že letadlo mělo vzlétnout již v polovině dráhy, ale k tomu nedošlo. Piloti se přesto letadlo stále pokoušeli dostat do vzduchu, což se nakonec stalo, ale letadlo krátce po startu spadlo. Posádka nedokázala tragédii zabránit. Okamžik hrůzy trval jen pár vteřin, ale zůstalo po něm mnoho smutku a otazníků.
 
Společnost Yak Service provozující letadla daného typu, měla zákázáno létat do Evropské unie kvůli nedodržování bezpečnostních předpisů. Na území Ruska však létat směla. V minulosti měla společnost problémy už i v samotném Rusku. Např. v roce 2009 kvůli porušení závažných bezpečnostních pravidel dostala tato společnost zákaz létat. Po několika měsících však ruské úřady tento zákaz zrušily, protože aerolinie zavedly nápravná opatření. Společnost vznikla 12. ledna 1993 a první lety se uskutečnily 25. listopadu 1993. Flotilu této společnosti tvoří zastaralé stroje typů Jakovlev 40, Jakovlev 42 a Jakovlev 42D.
 
Před několikar dny byly objeveny i obě černé skříňky z tragické nehody. První informace hovoří o špatném chodu motorů těsně před okamžikem pádu. Jedna černá skříňka byla uložena v ocasní části letadla a druhá byla nalezena na dně řeky Volhy. Letecký technik informoval o tom, že leteadlo Jak-42 dokáže přistát s jedním motorem, ale ke startu potřebuje funkční všechny tři motory.
 
Několikrát se již objevily i zprávy o selhání lidského faktoru. Zdravotníci z letiště Tunošna potvrdili, že ani jeden z osmi členů posádky se nepodrobil před startem lékařské prohlídce a ani kontrole na alkohol. Lékařka, která měla v té době na letišti službu, tuto informaci potvrdila, ale dále uvedla, že poslední lékařskou prohlídku absolvovala posádka na letišti Vnukovo v Moskvě před méně než šesti hodinami a v takových případech není další prohlídka nutná.
 
Letečtí experti si také pohávají s myšlenkou, že na havárii může mít svůj podíl viny i pilot, který nesprávné zareagoval, protože se zoufale snažil zvednout letadlo do výšky a příliš zatáhl za řídicí páku. Jenže motory neměly dostatečný tah, a tak letadlo stoupalo příliš strmě na svou rychlost a jednoduše tento manévr nezvládlo. Psalo se také i o nezkušenosti pilota, nekvalitním palivu apod. Různé dohady o nehodě tak kolují mezi lidmi.
 
Zprávy z vyšetřování však uvádějí, že letadla typu JAK - 42 jsou v dost špatném technickém stavu a při technické kontrole z jedenácti zkoumaných strojů obstála jen tři letadla. V Rusku létá 57 letadel tohoto typu, proto už i samotný prezident Medveděv nařídil vládě, aby přijala opatření k zastavení činnosti všech společností, které nesplňují bezpečnostní normy. Otázkou je, zda není již příliš pozdě, k tomu mělo dojít už velmi dávno. Společnosti Yak Service dostala od úřadů zákaz provozu.
 
Od roku 1982 je evidováno 8 tragických nehod strojů typu Jak-42. Doufejme, že tato nehoda byla pro ruské letectvo posledním varováním.
 
Poslední informace z vyšetřování černých skříněk potvrdily, že motory fungovaly správně. Klapky motorů i činnost stabilizátorů byly prý v pořádku. Konečné stanovisko z vyšetřování však zatím neexistuje. Letadlo během vzletu nenabralo dostatečnou rychlost. Zda bylo příčinou nehody nekvalitní palivo, příp. něco jiného, je tedy stále předmětem vyšetřování.
 
Jisté je však jedno - život to už nikomu nevrátí. Doufejme, že po této tragédii Rusko zásadně změní svůj postoj ke kontrole bezpečnosti v letecké dopravě. Čest památce těm, jejichž životy vyhasly při tomto neštěstí, a upřímnou soustrast jejich pozůstalým.

1998-2016 © Letenky.com, všechna práva vyhrazena.

IATA accredited agent